Harabin: Odmietam klamlivé výroky ministra vnútra Lipšica o zásahoch do špeciálnych káuz

Predseda Najvyššieho súdu Slovenskej republiky Štefan Harabin ostro odmieta a protestuje proti tvrdeniam ministra vnútra SR Daniela Lipšica prezentovaných v dnešnom vydaní denníka Sme, kde ho minister obvinil zo zásahov v špeciálnych kauzách na Najvyššom súdu SR.

„Minister vnútra Lipšic verejne klame a zavádza, z čoho ho usvedčujú fakty a rozhodnutia o odvolaniach vo veciach bývalého Špeciálneho súdu, ktoré sú zverejnené na webovej stránke NS SR,“ vyhlásil predseda súdu Harabin.

Minister vnútra Lipšic zatajil fakty, že v citlivých kauzách politikov obžalovaných z korupcie – napríklad bývalý starosta Rače Peter B. (KDH), viceprimátor Košíc Eugen Č. (SDKÚ), či veľkopodnikateľ Jozef M.,  ktoré sa nemuseli páčiť vyšetrovateľom, rozhodovali sudcovia, ktorí patria medzi tzv. kritikov Harabina a podpisujú politické petície. „Minister vnútra Lipšic veľmi dobre pozná týchto sudcov i predmetné rozhodnutia a napriek tomu klame a dáva mi to na zodpovednosť. Keď sa rozhodovalo o mnohých týchto špeciálnych veciach, tak som na Najvyššom súde SR ani nepôsobil. Rovnako nerozhodujem o týchto odvolaniach,“ zdôraznil predseda najvyššieho súdu Štefan Harabin.

Šéf rezortu vnútra Lipšic by si mal podľa Harabina uvedomiť, že aj bývalý Špeciálny súd v Pezinku vyriekol niekoľko oslobodzujúcich rozsudkov v tzv. citlivých kauzách. „Išlo napríklad o prípad sudcu Soročinu, kde podal trestné oznámenie priamo pán Lipšic. A Špeciálny súd v Pezinku Soročinu v plnom rozsahu spod obžaloby oslobodil. Rovnako skončil zatiaľ neprávoplatne na Špecializovanom trestnom súde v Pezinku aj prípad bývalého šéfa Národnej agentúry pre podporu malého a stredného podnikania Ľudovíta B., ktorý v médiách vyznieval v roku 2005 ako vyrovnávanie si politických účtov,“ spresnil Harabin. Na základe mediálnych vyjadrení sa objavujú vážne podozrenia z možnosti politických zásahov do vyšetrovania.

„Nezákonne zásahy do prípadov sa na najvyššom a ani na žiadnom inom súde neumožňuje ani len teoreticky, pretože každý sudca musí najskôr zisťovať, či je vôbec príslušný sa predmetným prípadom zaoberať. Ak by mu bol prípad pridelený nezákonne, nesmel by rozhodovať. Napríklad o takéto právne argumenty sa opieral i jeden z obžalovaných z viacerých vrážd, ktorého polícia označila za vodcu organizovanej zločineckej skupiny. A ide pritom o rovnaké právne nezmysly, aké skúma vyšetrovateľ na základe podnetu od pani Zuzany Wienk. To chcú začať trestne stíhať 20 sudcov najvyššieho súdu, vrátane mojich kritikov?“ pýta sa Harabin.

V právnom štáte sa rozhodnutia súdov musia rešpektovať. V 50. rokov minulého storočia na území Slovenska rezort vnútra ovplyvňoval súdne procesy, ktoré sa skončili nakoniec rehabilitáciou. Súčasné vedenie rezortu vnútra by namiesto propagandy malo zlepšovať podmienky pre prácu polície a vyšetrovateľov, aby nedochádzalo k úniku informácií a strate dôkazných prostriedkov napríklad – policajných nahrávok.

Komentáre sú uzavreté.

 • Pripomíname si Sviatok všetkých svätých 01/11/2014
  Na Slovensku si dnes pripomíname Sviatok všetkých svätých, ktorý je zároveň dňom pracovného pokoja. O deň neskôr, 2. novembra, je Pamiatka zosnulých. Ide o sviatky, ktoré už stáročia slávi katolícka cirkev. Na Slovensku je zvykom počas týchto dní navštíviť cintorín a rodinné hroby. Ľudia sa zhromažďujú okolo hrobov svojich príbuzných.
 • Cez víkend preverí vodičov rušnejšia doprava 01/11/2014
  Tento víkend opäť preverí trpezlivosť nejedného vodiča. Zvýšený nápor v doprave sa neočakáva iba na hlavných ťahoch, ale najmä v okolí cintorínov. Keďže preplnené parkoviská sú obľúbeným terčom zlodejov, polícia sa zameria aj na tieto miesta.
 • Dóm svätej Alžbety sa premenil na obrovskú sviečku 01/11/2014
  Dóm svätej Alžbety v Košiciach sa včera večer premenil na obrovskú symbolickú sviečku. Na gotickej katedrále a okolitých budovách pribudlo 350 svetiel, ktoré sa po prvý raz rozsvietili pri príležitosti Sviatku všetkých svätých a Pamiatky zosnulých.
 • POČASIE: Predpoveď na dnes 01/11/2014
  Dnes bude zamračené nízkou oblačnosťou a hmlisto. Na horách a miestami aj v nižších polohách polojasno až oblačno, najmä na severe a východe. Ojedinele mrholenie. Najvyššia denná teplota 4 až 9, pri zmenšenej oblačnosti okolo 11 st.
 • Polícia zatiaľ nemá príkaz na pátranie po dvojnásobnom vrahovi Szabóovi 31/10/2014
  Dvojnásobný vrah Štefan Szabó naďalej behá po slobode. Podľa informácií TA3 stále nenastúpil do väzenia. Najvyšší súd síce vydal príkaz na dodanie do výkonu trestu, no polícia ho stále nemá. Štefana Szabóa odsúdil najvyšší súd na doživotie za to, že zavraždil dvoch mužov, ktorým dlhoval peniaze.
 • Požiar v areáli bývalej Nováckej chemičky uhasili 31/10/2014
  V bývalých Nováckych chemických závodoch bolo dnes poriadne horúco. A to doslova. Odrána tam totiž horelo. Požiar vypukol na prvom poschodí trafostanice. Hasičom sa ho podarilo uhasiť až po niekoľkých hodinách.
 • Banskej Štiavnici chýbajú peniaze na obnovu cintorínov 31/10/2014
  Malé mesto, plné cintorínov. Aj to je Banská Štiavnica. Hoci tam nežije ani 10 tisíc obyvateľov, počtom 14-tich cintorínov prevyšuje aj oveľa väčšie mestá. Aj keď sa na niektorých už nepochováva, Radnica sa musí starať o všetky. Mnohé z nich by už potrebovali komplexnú obnovu, na ňu však chýbajú peniaze.
 • Obžalobu na exministra školstva Szigetiho súd zamietol 31/10/2014
  Obžalobu na exministra školstva Lászla Szigetiho dnes Okresný súd v Bratislave zmietol zo stola. Szigeti mal na krku obvinenie z podvodu. Z vyšetrovacieho spisu sa však záhadne vytratili kľúčové dokumenty, ktoré by mohli vniesť do prípadu viac svetla. Podľa súdu pochybil vyšetrovateľ.
 • Vinník tragédie na stavbe diaľničného mosta na Spiši je stále neznámy 31/10/2014
  Tento víkend uplynú dva roky od tragédie na stavbe diaľničného mosta na Spiši. Zrútenie konštrukcie si vyžiadalo životy štyroch robotníkov. Nešťastie ale stále nie je vyšetrené a za pochybenie nikto nepyká. Polícia najprv čakala na znalecký posudok a teraz pre zmenu čaká na materiály z Nemecka. Podľa zistení TA3 už naše orgány začali na Nemcov […]
 • Vo Vysokých Tatrách zatvoria vybrané turistické chodníky 31/10/2014
  Vo Vysokých Tatrách v sobotu uzavrú niektoré turistické chodníky. Dôvodom je ochrana prírody. Správcovia územia tvrdia, že niektoré rastliny a živočíchy potrebujú v zime a na jar od ľudí pokoj. Na poľskej strane Tatier však ochranári chodníky nezatvárajú.