Harabin: Odmietam klamlivé výroky ministra vnútra Lipšica o zásahoch do špeciálnych káuz

Predseda Najvyššieho súdu Slovenskej republiky Štefan Harabin ostro odmieta a protestuje proti tvrdeniam ministra vnútra SR Daniela Lipšica prezentovaných v dnešnom vydaní denníka Sme, kde ho minister obvinil zo zásahov v špeciálnych kauzách na Najvyššom súdu SR.

„Minister vnútra Lipšic verejne klame a zavádza, z čoho ho usvedčujú fakty a rozhodnutia o odvolaniach vo veciach bývalého Špeciálneho súdu, ktoré sú zverejnené na webovej stránke NS SR,“ vyhlásil predseda súdu Harabin.

Minister vnútra Lipšic zatajil fakty, že v citlivých kauzách politikov obžalovaných z korupcie – napríklad bývalý starosta Rače Peter B. (KDH), viceprimátor Košíc Eugen Č. (SDKÚ), či veľkopodnikateľ Jozef M.,  ktoré sa nemuseli páčiť vyšetrovateľom, rozhodovali sudcovia, ktorí patria medzi tzv. kritikov Harabina a podpisujú politické petície. „Minister vnútra Lipšic veľmi dobre pozná týchto sudcov i predmetné rozhodnutia a napriek tomu klame a dáva mi to na zodpovednosť. Keď sa rozhodovalo o mnohých týchto špeciálnych veciach, tak som na Najvyššom súde SR ani nepôsobil. Rovnako nerozhodujem o týchto odvolaniach,“ zdôraznil predseda najvyššieho súdu Štefan Harabin.

Šéf rezortu vnútra Lipšic by si mal podľa Harabina uvedomiť, že aj bývalý Špeciálny súd v Pezinku vyriekol niekoľko oslobodzujúcich rozsudkov v tzv. citlivých kauzách. „Išlo napríklad o prípad sudcu Soročinu, kde podal trestné oznámenie priamo pán Lipšic. A Špeciálny súd v Pezinku Soročinu v plnom rozsahu spod obžaloby oslobodil. Rovnako skončil zatiaľ neprávoplatne na Špecializovanom trestnom súde v Pezinku aj prípad bývalého šéfa Národnej agentúry pre podporu malého a stredného podnikania Ľudovíta B., ktorý v médiách vyznieval v roku 2005 ako vyrovnávanie si politických účtov,“ spresnil Harabin. Na základe mediálnych vyjadrení sa objavujú vážne podozrenia z možnosti politických zásahov do vyšetrovania.

„Nezákonne zásahy do prípadov sa na najvyššom a ani na žiadnom inom súde neumožňuje ani len teoreticky, pretože každý sudca musí najskôr zisťovať, či je vôbec príslušný sa predmetným prípadom zaoberať. Ak by mu bol prípad pridelený nezákonne, nesmel by rozhodovať. Napríklad o takéto právne argumenty sa opieral i jeden z obžalovaných z viacerých vrážd, ktorého polícia označila za vodcu organizovanej zločineckej skupiny. A ide pritom o rovnaké právne nezmysly, aké skúma vyšetrovateľ na základe podnetu od pani Zuzany Wienk. To chcú začať trestne stíhať 20 sudcov najvyššieho súdu, vrátane mojich kritikov?“ pýta sa Harabin.

V právnom štáte sa rozhodnutia súdov musia rešpektovať. V 50. rokov minulého storočia na území Slovenska rezort vnútra ovplyvňoval súdne procesy, ktoré sa skončili nakoniec rehabilitáciou. Súčasné vedenie rezortu vnútra by namiesto propagandy malo zlepšovať podmienky pre prácu polície a vyšetrovateľov, aby nedochádzalo k úniku informácií a strate dôkazných prostriedkov napríklad – policajných nahrávok.

Komentáre sú uzavreté.

 • Súd chráni obyvateľov pred zhustenou výstavbou vysielačov 25/04/2015
  Sieť vysielačov rôznych operátorov sa na Slovensku nekontrolovane šíri. Mestá ich rozmiestňovanie väčšinou nekoordinujú a ich účinky na ľudí nekontrolujú. Podľa dostupných štúdií ale môžu negatívne pôsobiť na zdravie ľudí.
 • Na Sliači postavili jedinečnú umelú ľadovú plochu na golfovom ihrisku 25/04/2015
  Mladí hokejisti z Banskej Bystrice a Zvolena, ale aj dospelí hokejoví nadšenci, už nemusia cez leto vešať korčule na klinec. V areáli golfového ihriska Tri Duby Golf Resorts na Sliači, totiž postavili jedinečnú umelú ľadovú plochu. Dá sa na nej korčuľovať počas celého roka.
 • Nezamestnaní sa uplatňujú aj pri pomocných prácach na hradoch 25/04/2015
  Stovky nezamestnaných na Slovensku pravidelne chodia na netradičné výberové konania. V rámci grantového programu na záchranu hradov v nich napríklad rozhoduje dostatočná fyzická sila, zručnosť a psychická odolnosť. Toto všetko si totiž vyžadujú práce na zrúcaninách.
 • Ľudia žijúci na samote sú často znevýhodňovaní pre chýbajúci zákon 25/04/2015
  Starostovia obcí, ktorí majú vo svojich katastroch lazy, chcú špeciálny zákon. Mal by podľa nich zvýhodňovať ľudí žijúcich na samotách, ale aj obce s lazmi. Asi 90 takýchto samospráv na Slovensku má totiž špecifické problémy. Zákon na nich však hľadí presne tak, ako aj na ostatné mestá a obce.
 • Absolventov stále láka viac cudzina, dôvodom sú lepšie pracovné podmienky 25/04/2015
  Až 20 percent absolventov vysokých škôl odchádza po ukončení štúdia do zahraničia. Lepšie pracovné podmienky a možnosti uplatnenia sú hlavnými dôvodmi ich odchodu z našej krajiny. Najviac odchádzajú absolventi zdravotníckych a informačno-technických odborov.
 • Kritická situácia zažehnaná, v Dunajskej Lužnej majú novú modulovú školu 25/04/2015
  V Dunajskej Lužnej pri Bratislave sa podarilo zažehnať kritickú situáciu v súvislosti s nedostatkom miest v škole. V tej už dlhodobo umiestňovali vysoký počet žiakov, v provizórnych priestoroch. Za rekordných šesť mesiacov sa tam ale podarilo vybudovať modulovú školu.
 • Policajtom už nebude zima, rezort im objednáva ponožky za pol milióna eur 25/04/2015
  Šesť druhov ponožiek a podkolienok by im malo vydržať jeden rok. Predávajúci ich má dodať do 15. júna.
 • POČASIE: Predpoveď na dnes 25/04/2015
  Prevažne polooblačno. Popoludní ojedinele prehánky.
 • Bude z renesančného kaštieľa wellness hotel? 24/04/2015
  Vzácny renesančný kaštieľ s parkom v Turčianskej Štiavničke pri Martine rozdelil pamiatkarov. Nová majiteľka z Ruska ho chce prestavať na hotel s wellnessom a jeho okolie plánuje prispôsobiť potrebám návštevníkov. Niektoré zásahy však podľa odborníkov môžu ohroziť historickú hodnotu bývalého sídla šľachtického rodu Révaiovcov.
 • Prešov neplánuje znížiť počet spojov aj napriek prepadu tržieb 24/04/2015
  Prešovskí dopravcovia a vedenie samosprávneho kraja sa zatiaľ na redukcii spojov nedohodli. K stretnutiu na túto tému ich viedol takmer 15-percentný prepad objemu prepravy a tržieb z cestovného za prvý štvrťrok tohto roka. Obe strany chcú napriek tomu zachovať súčasný stav.