Harabin: Odmietam klamlivé výroky ministra vnútra Lipšica o zásahoch do špeciálnych káuz

Predseda Najvyššieho súdu Slovenskej republiky Štefan Harabin ostro odmieta a protestuje proti tvrdeniam ministra vnútra SR Daniela Lipšica prezentovaných v dnešnom vydaní denníka Sme, kde ho minister obvinil zo zásahov v špeciálnych kauzách na Najvyššom súdu SR.

„Minister vnútra Lipšic verejne klame a zavádza, z čoho ho usvedčujú fakty a rozhodnutia o odvolaniach vo veciach bývalého Špeciálneho súdu, ktoré sú zverejnené na webovej stránke NS SR,“ vyhlásil predseda súdu Harabin.

Minister vnútra Lipšic zatajil fakty, že v citlivých kauzách politikov obžalovaných z korupcie – napríklad bývalý starosta Rače Peter B. (KDH), viceprimátor Košíc Eugen Č. (SDKÚ), či veľkopodnikateľ Jozef M.,  ktoré sa nemuseli páčiť vyšetrovateľom, rozhodovali sudcovia, ktorí patria medzi tzv. kritikov Harabina a podpisujú politické petície. „Minister vnútra Lipšic veľmi dobre pozná týchto sudcov i predmetné rozhodnutia a napriek tomu klame a dáva mi to na zodpovednosť. Keď sa rozhodovalo o mnohých týchto špeciálnych veciach, tak som na Najvyššom súde SR ani nepôsobil. Rovnako nerozhodujem o týchto odvolaniach,“ zdôraznil predseda najvyššieho súdu Štefan Harabin.

Šéf rezortu vnútra Lipšic by si mal podľa Harabina uvedomiť, že aj bývalý Špeciálny súd v Pezinku vyriekol niekoľko oslobodzujúcich rozsudkov v tzv. citlivých kauzách. „Išlo napríklad o prípad sudcu Soročinu, kde podal trestné oznámenie priamo pán Lipšic. A Špeciálny súd v Pezinku Soročinu v plnom rozsahu spod obžaloby oslobodil. Rovnako skončil zatiaľ neprávoplatne na Špecializovanom trestnom súde v Pezinku aj prípad bývalého šéfa Národnej agentúry pre podporu malého a stredného podnikania Ľudovíta B., ktorý v médiách vyznieval v roku 2005 ako vyrovnávanie si politických účtov,“ spresnil Harabin. Na základe mediálnych vyjadrení sa objavujú vážne podozrenia z možnosti politických zásahov do vyšetrovania.

„Nezákonne zásahy do prípadov sa na najvyššom a ani na žiadnom inom súde neumožňuje ani len teoreticky, pretože každý sudca musí najskôr zisťovať, či je vôbec príslušný sa predmetným prípadom zaoberať. Ak by mu bol prípad pridelený nezákonne, nesmel by rozhodovať. Napríklad o takéto právne argumenty sa opieral i jeden z obžalovaných z viacerých vrážd, ktorého polícia označila za vodcu organizovanej zločineckej skupiny. A ide pritom o rovnaké právne nezmysly, aké skúma vyšetrovateľ na základe podnetu od pani Zuzany Wienk. To chcú začať trestne stíhať 20 sudcov najvyššieho súdu, vrátane mojich kritikov?“ pýta sa Harabin.

V právnom štáte sa rozhodnutia súdov musia rešpektovať. V 50. rokov minulého storočia na území Slovenska rezort vnútra ovplyvňoval súdne procesy, ktoré sa skončili nakoniec rehabilitáciou. Súčasné vedenie rezortu vnútra by namiesto propagandy malo zlepšovať podmienky pre prácu polície a vyšetrovateľov, aby nedochádzalo k úniku informácií a strate dôkazných prostriedkov napríklad – policajných nahrávok.

Komentáre sú uzavreté.

 • Český turista neprežil 100-metrový pád v Tatrách 19/08/2014
  Vo Vysokých Tatrách dnes popoludní zahynul 82-ročný český turista. Udalosť nahlásil na horskú službu neznámy turista, ktorý bol svedkom, ako sa muž zrútil z reťazí smerujúcich z Chaty pod Rysmi. Po približne 100-metrovom páde do doliny zostal muž v bezvedomí.
 • Glváč oceňuje cvičenie amerických vzdušných síl u nás 19/08/2014
  Ako dôkaz a príklad dobrej spolupráce medzi členskými krajinami NATO a toho, že Slovensko je dobrým partnerom Aliancie hodnotí minister obrany Martin Glváč spolu so zástupcom vedúceho misie na Veľvyslanectve USA na Slovensku Normanom Thatcherom Scharpfom cvičenie 7. letky US Air Force (Vzdušné sily Spojených štátov), ktoré prebieha od 8. do 21. augusta na Sl
 • Detská klinika na Kramároch bude medzi najmodernejšími na svete 19/08/2014
  Na oddelení ARO v Detskej fakultnej nemocnici na bratislavských Kramároch je v týchto dňoch rušnejšie ako obyčajne. Vďaka finančným prostriedkom z Nadácie Kvapka nádeje prechádza lôžková časť kompletnou rekonštrukciou.
 • Dietetická výživa bude mať viac príchutí 19/08/2014
  Chronickí pacienti alebo starší ľudia, ktorí zo zdravotných dôvodov nemôžu konzumovať bežnú stravu, sú odkázaní na špeciálnu dietetickú výživu. Častým problémom bola jej jednotvárnosť.
 • Ukrajina nás ubezpečuje, že nepoužije sankčný zákon proti Slovensku 19/08/2014
  Sankčný zákon, ktorý prijala Ukrajina minulý týždeň (14.8.), nebude použitý v neprospech Slovenska. Tranzit plynu z Ruska bude náš východný sused zabezpečovať tak ako doteraz. Takéto ubezpečenie dnes v Kyjeve dostal minister hospodárstva SR Pavol Pavlis od svojho ukrajinského rezortného kolegu Jurija Prodana.
 • Kultúra bude v hlavnom meste k dispozícii i v pondelky 19/08/2014
  Pondelok- zatiaľ čo pre väčšinu z nás začiatok pracovného týždňa, pre mnohé kultúrne inštitúcie voľný deň. Nielen turisti, ale aj domáci návštevníci tak z hlavného mesta často odchádzali sklamaní. Tomu je už koniec.
 • V seneckom parku zakázali vstup na trávu 19/08/2014
  V Senci majú park s rozlohou 11-tisíc metrov štvorcových, ktorý je zároveň najväčšou zelenou plochou v meste. Ľudia sa sem chodia prechádzať, mamičky s deťmi tu našli bezpečné miesto na hranie. Piknik si tu však Senčania nespravia. Mesto zakázalo na väčšine územia vstup na trávu.
 • V Bratislave sa bijú dopravné značky 19/08/2014
  Ak vlastníte vodičský preukaz, zrejme ste už pri šoférovaní zažili všeličo. Videli ste už ale dve bijúce sa dopravné značenia hneď za sebou?
 • Sieť chce získať na svoje financovanie úver od banky 19/08/2014
  Strana Sieť chce získať pre kampaň na komunálne voľby a financovanie chodu strany úver od niektorej slovenskej banky. Sieť preto rokuje s viacerými bankami o poskytnutí úveru pre komunálne voľby.
 • Bývalý vojak Roháč: Nikdy som na Ukrajine nebol, neplatný pas mám doma 19/08/2014
  Šokovaný a nahnevaný - takto sa cíti Banskobystričan Miroslav Roháč, ktorého meno od dnešného rána začali spájať s proruskými militantmi a ktorého vraj mali zadržať na Ukrajine. Bývalý vojak Roháč je však doma a ako dnes pre TASR konštatoval, pravdepodobne môže ísť aj o krádež jeho identity.