Harabin: Odmietam klamlivé výroky ministra vnútra Lipšica o zásahoch do špeciálnych káuz

Predseda Najvyššieho súdu Slovenskej republiky Štefan Harabin ostro odmieta a protestuje proti tvrdeniam ministra vnútra SR Daniela Lipšica prezentovaných v dnešnom vydaní denníka Sme, kde ho minister obvinil zo zásahov v špeciálnych kauzách na Najvyššom súdu SR.

„Minister vnútra Lipšic verejne klame a zavádza, z čoho ho usvedčujú fakty a rozhodnutia o odvolaniach vo veciach bývalého Špeciálneho súdu, ktoré sú zverejnené na webovej stránke NS SR,“ vyhlásil predseda súdu Harabin.

Minister vnútra Lipšic zatajil fakty, že v citlivých kauzách politikov obžalovaných z korupcie – napríklad bývalý starosta Rače Peter B. (KDH), viceprimátor Košíc Eugen Č. (SDKÚ), či veľkopodnikateľ Jozef M.,  ktoré sa nemuseli páčiť vyšetrovateľom, rozhodovali sudcovia, ktorí patria medzi tzv. kritikov Harabina a podpisujú politické petície. „Minister vnútra Lipšic veľmi dobre pozná týchto sudcov i predmetné rozhodnutia a napriek tomu klame a dáva mi to na zodpovednosť. Keď sa rozhodovalo o mnohých týchto špeciálnych veciach, tak som na Najvyššom súde SR ani nepôsobil. Rovnako nerozhodujem o týchto odvolaniach,“ zdôraznil predseda najvyššieho súdu Štefan Harabin.

Šéf rezortu vnútra Lipšic by si mal podľa Harabina uvedomiť, že aj bývalý Špeciálny súd v Pezinku vyriekol niekoľko oslobodzujúcich rozsudkov v tzv. citlivých kauzách. „Išlo napríklad o prípad sudcu Soročinu, kde podal trestné oznámenie priamo pán Lipšic. A Špeciálny súd v Pezinku Soročinu v plnom rozsahu spod obžaloby oslobodil. Rovnako skončil zatiaľ neprávoplatne na Špecializovanom trestnom súde v Pezinku aj prípad bývalého šéfa Národnej agentúry pre podporu malého a stredného podnikania Ľudovíta B., ktorý v médiách vyznieval v roku 2005 ako vyrovnávanie si politických účtov,“ spresnil Harabin. Na základe mediálnych vyjadrení sa objavujú vážne podozrenia z možnosti politických zásahov do vyšetrovania.

„Nezákonne zásahy do prípadov sa na najvyššom a ani na žiadnom inom súde neumožňuje ani len teoreticky, pretože každý sudca musí najskôr zisťovať, či je vôbec príslušný sa predmetným prípadom zaoberať. Ak by mu bol prípad pridelený nezákonne, nesmel by rozhodovať. Napríklad o takéto právne argumenty sa opieral i jeden z obžalovaných z viacerých vrážd, ktorého polícia označila za vodcu organizovanej zločineckej skupiny. A ide pritom o rovnaké právne nezmysly, aké skúma vyšetrovateľ na základe podnetu od pani Zuzany Wienk. To chcú začať trestne stíhať 20 sudcov najvyššieho súdu, vrátane mojich kritikov?“ pýta sa Harabin.

V právnom štáte sa rozhodnutia súdov musia rešpektovať. V 50. rokov minulého storočia na území Slovenska rezort vnútra ovplyvňoval súdne procesy, ktoré sa skončili nakoniec rehabilitáciou. Súčasné vedenie rezortu vnútra by namiesto propagandy malo zlepšovať podmienky pre prácu polície a vyšetrovateľov, aby nedochádzalo k úniku informácií a strate dôkazných prostriedkov napríklad – policajných nahrávok.

Komentáre sú uzavreté.

 • Prezident Kiska navštívil Národný pamätník Terezín 26/01/2015
  Pamiatku obetí holokaustu si dnes pripomenuli aj v českom Terezíne. Na spomienkovej udalosti v jednom z bývalých židovských get sa zúčastnili prezidenti Českej a Slovenskej republiky - Andrej Kiska a Miloš Zeman.
 • Nehoda na Dunaji v Bratislave: Do botela narazil remorkér 26/01/2015
  V Bratislave dnes došlo k prvej tohtoročnej nehode na Dunaji. Do zakotveného botela pri Moste SNP narazil remorkér. Pri nehode sa nikto nezranil, ale botel je poškodený.
 • Ministerstvo vyhlásilo výzvu na rozširovanie kapacít škôlok 26/01/2015
  Predseda vlády Robert Fico a minister školstva Juraj Draxler dnes predstavili ďalšie opatrenie zo sociálneho balíčka na zlepšenie životnej úrovne. Je ním zvýšenie kapacít jaslí a materských škôl, do ktorých vláda investuje v rokoch 2015 až 2023 aj s pomocou eurofondov 100 miliónov eur.
 • Takmer 90 percent zamestnancov súdov sa chystá štrajkovať 26/01/2015
  Takmer 90 percent pracovníkov v justícii chce vo februári opäť štrajkovať. Justiční odborári chcú viac finančných prostriedkov a zlepšenie podmienok na prácu pre týchto zamestnancov. Ide predovšetkým o asistentky sudcov, zamestnancov podateľní, či infocentier.
 • Tretím kandidátom na sudcu ESĽP je Ján Mazák 26/01/2015
  Tretím slovenským kandidátom na sudcu Európskeho súdu pre ľudské práva (ESĽP) v Štrasburgu je ústavný právnik Ján Mazák. Jeho kandidatúru schválila dnes v Omšení Súdna rada SR
 • V Banskej Bystrici otvorili výstavu venovanú výročiu oslobodenia Osvienčimu 26/01/2015
  Banská Bystrica sa pridala k ďalším európskym mestám, v ktorých otvorili výstavu venovanú sedemdesiatemu výročiu oslobodenia koncentračného tábora Auschwitz-Birkenau. Autentické fotografie a filmové zábery majú obyvateľom Európy pripomenúť, čo holokaust spôsobil.
 • Trenčianska radnica žiada, aby železnice urýchlili modernizáciu 26/01/2015
  Obyvatelom Trenčína aj mestu dochádza trpezlivosť. Dôvodom je modernizácia železnice. Celé mesto je totiž rozkopané a sťažností zo strany obyvateľov stále pribúda. Radnica preto žiada, aby železnice dokončili aspoň tie stavby, ktoré priamo ovplyvňujú život obyvateľov mesta.
 • Rezort dopravy chce zrušiť dodatočné povoľovanie stavieb 26/01/2015
  Nelegálne stavby sú problémom väčšiny miest. Stavebný zákon zo sedemdesiatych rokov minulého storočia totiž umožňuje, aby majitelia začali stavať budovy bez povolenia a nechali si ich dodatočne legalizovať. Tomu má urobiť koniec novela stavebného zákona. Po jej schválení pošle štát na všetky nelegálne stavby buldozéry.
 • POČASIE: Predpoveď na dnes 26/01/2015
  Dnes bude premenlivá, na severe spočiatku veľká oblačnosť. Ojedinele občasné sneženie. Najvyššia denná teplota -1 až +4, na Kysuciach, Orave, Liptove a Spiši okolo -3 st.
 • Svetová zimná univerziáda na Štrbskom Plese pomáha v propagácii Tatier 25/01/2015
  Kým si športovci merajú sily v bežeckom areáli a na skokanských mostíkoch, ľudia z Tatier a spod Tatier využívajú prítomnosť tisícov návštevníkov na propagáciu regiónu.