Harabin: Odmietam klamlivé výroky ministra vnútra Lipšica o zásahoch do špeciálnych káuz

Predseda Najvyššieho súdu Slovenskej republiky Štefan Harabin ostro odmieta a protestuje proti tvrdeniam ministra vnútra SR Daniela Lipšica prezentovaných v dnešnom vydaní denníka Sme, kde ho minister obvinil zo zásahov v špeciálnych kauzách na Najvyššom súdu SR.

„Minister vnútra Lipšic verejne klame a zavádza, z čoho ho usvedčujú fakty a rozhodnutia o odvolaniach vo veciach bývalého Špeciálneho súdu, ktoré sú zverejnené na webovej stránke NS SR,“ vyhlásil predseda súdu Harabin.

Minister vnútra Lipšic zatajil fakty, že v citlivých kauzách politikov obžalovaných z korupcie – napríklad bývalý starosta Rače Peter B. (KDH), viceprimátor Košíc Eugen Č. (SDKÚ), či veľkopodnikateľ Jozef M.,  ktoré sa nemuseli páčiť vyšetrovateľom, rozhodovali sudcovia, ktorí patria medzi tzv. kritikov Harabina a podpisujú politické petície. „Minister vnútra Lipšic veľmi dobre pozná týchto sudcov i predmetné rozhodnutia a napriek tomu klame a dáva mi to na zodpovednosť. Keď sa rozhodovalo o mnohých týchto špeciálnych veciach, tak som na Najvyššom súde SR ani nepôsobil. Rovnako nerozhodujem o týchto odvolaniach,“ zdôraznil predseda najvyššieho súdu Štefan Harabin.

Šéf rezortu vnútra Lipšic by si mal podľa Harabina uvedomiť, že aj bývalý Špeciálny súd v Pezinku vyriekol niekoľko oslobodzujúcich rozsudkov v tzv. citlivých kauzách. „Išlo napríklad o prípad sudcu Soročinu, kde podal trestné oznámenie priamo pán Lipšic. A Špeciálny súd v Pezinku Soročinu v plnom rozsahu spod obžaloby oslobodil. Rovnako skončil zatiaľ neprávoplatne na Špecializovanom trestnom súde v Pezinku aj prípad bývalého šéfa Národnej agentúry pre podporu malého a stredného podnikania Ľudovíta B., ktorý v médiách vyznieval v roku 2005 ako vyrovnávanie si politických účtov,“ spresnil Harabin. Na základe mediálnych vyjadrení sa objavujú vážne podozrenia z možnosti politických zásahov do vyšetrovania.

„Nezákonne zásahy do prípadov sa na najvyššom a ani na žiadnom inom súde neumožňuje ani len teoreticky, pretože každý sudca musí najskôr zisťovať, či je vôbec príslušný sa predmetným prípadom zaoberať. Ak by mu bol prípad pridelený nezákonne, nesmel by rozhodovať. Napríklad o takéto právne argumenty sa opieral i jeden z obžalovaných z viacerých vrážd, ktorého polícia označila za vodcu organizovanej zločineckej skupiny. A ide pritom o rovnaké právne nezmysly, aké skúma vyšetrovateľ na základe podnetu od pani Zuzany Wienk. To chcú začať trestne stíhať 20 sudcov najvyššieho súdu, vrátane mojich kritikov?“ pýta sa Harabin.

V právnom štáte sa rozhodnutia súdov musia rešpektovať. V 50. rokov minulého storočia na území Slovenska rezort vnútra ovplyvňoval súdne procesy, ktoré sa skončili nakoniec rehabilitáciou. Súčasné vedenie rezortu vnútra by namiesto propagandy malo zlepšovať podmienky pre prácu polície a vyšetrovateľov, aby nedochádzalo k úniku informácií a strate dôkazných prostriedkov napríklad – policajných nahrávok.

Komentáre sú uzavreté.

 • Slovensko plánuje byť najúspornejším predsedníctvom v EÚ 01/07/2015
  Slovensko plánuje byť najúspornejším predsedníctvom v EÚ z krajín Vyšehradskej štvorky. Výdavky by podľa šéfa rezortu diplomacie Miroslava Lajčáka mali byť nižšie ako 70 miliónov eur.
 • Pre držiteľov expanzných zbraní začínajú platiť nové pravidlá 01/07/2015
  Začínajú platiť nové pravidlá pre expanzné zbrane. Držitelia takýchto zbraní, ktoré sa dajú prerobiť na schopné streľby, musia o ich zaevidovanie požiadať na polícii. Dôvodom úpravy legislatívy bolo ich masívne rozšírenie v posledných rokoch.
 • Gánovčania sa dočkali, slávny archeologický nález sa vrátil domov 01/07/2015
  Obyvatelia Gánoviec sú šťastní. Dosiahli to, o čo sa dlhé roky usilovali. Kosti zo slávneho archeologického náleziska sa konečne vrátili tam, odkiaľ pochádzajú - priamo do Gánoviec. Miestni zanietenci vystavili artefakty staré 105 tisíc rokov na obecnom úrade.
 • Nový priemyselný park vo Vranove nad Topľou má neistú budúcnosť 01/07/2015
  Príchod nového investora do priemyselného parku vo Vranove nad Topľou je neistý. Mestskí poslanci zrušili uznesenie o prenájme pozemkov pre firmu, ktorá v ňom chcela postaviť prevádzku na spracovanie elektroodpadu. Prekáža im, že investor pozmenil pôvodný zámer.
 • Rokovanie parlamentu 01/07/2015
  Po kvotách na imigrantov sa v parlamente diskutuje o kvotách pre slovenskú hudbu. Zmenu pripravil minister kultúry Marek Maďarič a opozícia ju kritizuje. V parlamente máme kolegyňu Ľubu Oravovú.
 • POČASIE: Predpoveď na dnes 01/07/2015
  Prevažne polojasno, popoludní pri zväčšenej oblačnosti ojedinele prehánky. Najvyššia denná teplota 25 až 30, na Orave, Liptove a Spiši okolo 23 st. Slabý vietor.
 • Na frekventovanom úseku Strečno hrozí zosuv pôdy, vláda už prijala opatrenia 30/06/2015
  Vodičov na ceste medzi Žilinou a Martinom ohrozuje zosuv skalného brala pod hradom Strečno. Geológovia hovoria o alarmujúcej situácii a prvé opatrenia prijala už aj vláda. Narušený masív sa môže kedykoľvek zosunúť na frekventovanú cestu.
 • Parlament odobril nový spôsob voľby riaditeľa školy aj príspevky na lyžiarske výcviky 30/06/2015
  Zriaďovateľ školy bude môcť s nomináciou na riaditeľa dvakrát nesúhlasiť. Vyplýva to z novely školského zákona, ktorú schválil parlament. Na jej základe sa zavádzajú aj príspevky na lyžiarske výcviky pre žiakov zo sociálne znevýhodneného prostredia.
 • Otvorenie druhého piliera podľa Richtera splnilo svoj účel 30/06/2015
  Druhý dôchodkový pilier bol otvorený naposledy otvorený od 15. marca do 15. júna. Minister práce je s počtom ľudí, ktorí ho opustili po odporúčaní Sociálnej poisťovne aj rezortu, spokojný.
 • Súd oslobodil Mišenku z obžaloby, vyhol sa 11-ročnému trestu 30/06/2015
  Krajský súd v Nitre oslobodil Viliama Mišenku z obžaloby z vraždy Jozefa Gudábu. Súd tak zrušil rozsudok okresného súdu, ktorý Mišenku poslal na 11 rokov do väzenia nepodmienečne. Pripomenieme, že Jozef Gudába bol zavraždený v roku 2003. Viliam Mišenka mal podľa obvinenia po hádke postreliť Gudábu do brucha.