Harabin: Odmietam klamlivé výroky ministra vnútra Lipšica o zásahoch do špeciálnych káuz

Predseda Najvyššieho súdu Slovenskej republiky Štefan Harabin ostro odmieta a protestuje proti tvrdeniam ministra vnútra SR Daniela Lipšica prezentovaných v dnešnom vydaní denníka Sme, kde ho minister obvinil zo zásahov v špeciálnych kauzách na Najvyššom súdu SR.

„Minister vnútra Lipšic verejne klame a zavádza, z čoho ho usvedčujú fakty a rozhodnutia o odvolaniach vo veciach bývalého Špeciálneho súdu, ktoré sú zverejnené na webovej stránke NS SR,“ vyhlásil predseda súdu Harabin.

Minister vnútra Lipšic zatajil fakty, že v citlivých kauzách politikov obžalovaných z korupcie – napríklad bývalý starosta Rače Peter B. (KDH), viceprimátor Košíc Eugen Č. (SDKÚ), či veľkopodnikateľ Jozef M.,  ktoré sa nemuseli páčiť vyšetrovateľom, rozhodovali sudcovia, ktorí patria medzi tzv. kritikov Harabina a podpisujú politické petície. „Minister vnútra Lipšic veľmi dobre pozná týchto sudcov i predmetné rozhodnutia a napriek tomu klame a dáva mi to na zodpovednosť. Keď sa rozhodovalo o mnohých týchto špeciálnych veciach, tak som na Najvyššom súde SR ani nepôsobil. Rovnako nerozhodujem o týchto odvolaniach,“ zdôraznil predseda najvyššieho súdu Štefan Harabin.

Šéf rezortu vnútra Lipšic by si mal podľa Harabina uvedomiť, že aj bývalý Špeciálny súd v Pezinku vyriekol niekoľko oslobodzujúcich rozsudkov v tzv. citlivých kauzách. „Išlo napríklad o prípad sudcu Soročinu, kde podal trestné oznámenie priamo pán Lipšic. A Špeciálny súd v Pezinku Soročinu v plnom rozsahu spod obžaloby oslobodil. Rovnako skončil zatiaľ neprávoplatne na Špecializovanom trestnom súde v Pezinku aj prípad bývalého šéfa Národnej agentúry pre podporu malého a stredného podnikania Ľudovíta B., ktorý v médiách vyznieval v roku 2005 ako vyrovnávanie si politických účtov,“ spresnil Harabin. Na základe mediálnych vyjadrení sa objavujú vážne podozrenia z možnosti politických zásahov do vyšetrovania.

„Nezákonne zásahy do prípadov sa na najvyššom a ani na žiadnom inom súde neumožňuje ani len teoreticky, pretože každý sudca musí najskôr zisťovať, či je vôbec príslušný sa predmetným prípadom zaoberať. Ak by mu bol prípad pridelený nezákonne, nesmel by rozhodovať. Napríklad o takéto právne argumenty sa opieral i jeden z obžalovaných z viacerých vrážd, ktorého polícia označila za vodcu organizovanej zločineckej skupiny. A ide pritom o rovnaké právne nezmysly, aké skúma vyšetrovateľ na základe podnetu od pani Zuzany Wienk. To chcú začať trestne stíhať 20 sudcov najvyššieho súdu, vrátane mojich kritikov?“ pýta sa Harabin.

V právnom štáte sa rozhodnutia súdov musia rešpektovať. V 50. rokov minulého storočia na území Slovenska rezort vnútra ovplyvňoval súdne procesy, ktoré sa skončili nakoniec rehabilitáciou. Súčasné vedenie rezortu vnútra by namiesto propagandy malo zlepšovať podmienky pre prácu polície a vyšetrovateľov, aby nedochádzalo k úniku informácií a strate dôkazných prostriedkov napríklad – policajných nahrávok.

Komentáre sú uzavreté.

 • Dôstojník zo štábu ozbrojených síl podozrivý zo špionáže 17/04/2014
  Vyšší dôstojník, pracujúci na Generálnom štábe ozbrojených síl, by podľa informácii televízie Markíza mal byť podozrivý zo špionáže. Ako informovala televízia vo svojom hlavnom večernom spravodajstve, muž mohol prichádzať do styku s tajnými materiálmi Európskej únie či NATO.
 • Fico telefonoval s americkým viceprezidentom, hovorili o Ukrajine 17/04/2014
  Predseda vlády SR Robert Fico dnes opäť telefonicky komunikoval s viceprezidentom USA Joeom Bidenom. Témou ich v poradí už druhého takéhoto rozhovoru bola kríza na Ukrajine.
 • Ľudia nakupujú zásoby potravín na Veľkú noc 17/04/2014
  Na Zelený štvrtok majú už mnohí ľudia dovolenky a predĺžené voľno odštartovali v obchodoch. Veď veľkonočné sviatky sa spájajú aj s prestretým stolom. Nákupné centrá zaznamenali zmeny v správaní sa zákazníkov. Nakupujú v inom čase ako v minulosti. Rozdiely sú aj medzi regiónmi.
 • Miestenky z Bratislavy na východ sú takmer vypredané 17/04/2014
  Pred Veľkou nocou z Bratislavy odchádza množstvo ľudí, či už domov za rodinou, alebo užiť si predĺžený víkend. Mnohí si cestovné lístky zakúpili v predstihu, no vďaka posilneným spojom by sa mali domov dostať všetci.
 • Tajomného úradníka prokuratúra neodhalila 17/04/2014
  Špeciálna prokuratúra nenašla žiadneho úradníka, ktorý by profitoval na kauze predaja emisií. Takúto odpoveď dostala aliancia Fair Play na svoj otvorený list.
 • Na vyplácanie dávok musela dohliadať polícia 17/04/2014
  Krik, hromženie i nadávky - takto to dnes vyzeralo pred poštou v Jarovniciach. Poberatelia sociálnych dávok tu v snahe dostať sa k svojim peniazom zobrali miestnu pobočku pošty takpovediac útokom.
 • Pltníkom na Váhu sa začala sezóna 17/04/2014
  Pltníci zo Strečna opäť po zime vyrazili na Váh. Sezónu otvoril už tradične vodník, ktorý im symbolicky odovzdal kľúč od rieky. Prvému splavu v tomto roku prialo aj počasie. Doposiaľ sa prepravilo po rieke približne stotisíc turistov. […]
 • Ftáčnik bude kandidovať na post primátora ako občiansky kandidát 17/04/2014
  Súčasný primátor hlavného mesta Bratislavy Milan Ftáčnik sa bude ako občiansky kandidát uchádzať o podporu voličov aj v nasledujúcom volebnom období. Svoje rozhodnutie oznámil dnes na tlačovej konferencii v Bratislave.
 • HOSŤ V ŠTÚDIU: Š. Šlachta o revitalizácii areálu Stein 17/04/2014
  Budovy bývalého pivovaru Stein v Bratislave chátrajú už takmer 10 rokov. Nový majiteľ chce v areáli vystavať nový moderný multifunkčný komplex. Viac nám povedal architekt Štefan Šlachta.
 • Herci stvárnili poslednú večeru 17/04/2014
  Dnešný štvrtok pred Veľkou nocou je v kresťanskom kalendári označovaný ako Zelený štvrtok. V tento deň si veriaci pripomínajú poslednú večeru Ježiša pred jeho ukrižovaním. Práve udalosť, ktorou sa začína najväčší kresťanský sviatok, autenticky stvárnili herci z farnosti v Nižnej Šebastovej a premiérovo ju priblížili prešovským veriacim.