Harabin: Odmietam klamlivé výroky ministra vnútra Lipšica o zásahoch do špeciálnych káuz

Predseda Najvyššieho súdu Slovenskej republiky Štefan Harabin ostro odmieta a protestuje proti tvrdeniam ministra vnútra SR Daniela Lipšica prezentovaných v dnešnom vydaní denníka Sme, kde ho minister obvinil zo zásahov v špeciálnych kauzách na Najvyššom súdu SR.

„Minister vnútra Lipšic verejne klame a zavádza, z čoho ho usvedčujú fakty a rozhodnutia o odvolaniach vo veciach bývalého Špeciálneho súdu, ktoré sú zverejnené na webovej stránke NS SR,“ vyhlásil predseda súdu Harabin.

Minister vnútra Lipšic zatajil fakty, že v citlivých kauzách politikov obžalovaných z korupcie – napríklad bývalý starosta Rače Peter B. (KDH), viceprimátor Košíc Eugen Č. (SDKÚ), či veľkopodnikateľ Jozef M.,  ktoré sa nemuseli páčiť vyšetrovateľom, rozhodovali sudcovia, ktorí patria medzi tzv. kritikov Harabina a podpisujú politické petície. „Minister vnútra Lipšic veľmi dobre pozná týchto sudcov i predmetné rozhodnutia a napriek tomu klame a dáva mi to na zodpovednosť. Keď sa rozhodovalo o mnohých týchto špeciálnych veciach, tak som na Najvyššom súde SR ani nepôsobil. Rovnako nerozhodujem o týchto odvolaniach,“ zdôraznil predseda najvyššieho súdu Štefan Harabin.

Šéf rezortu vnútra Lipšic by si mal podľa Harabina uvedomiť, že aj bývalý Špeciálny súd v Pezinku vyriekol niekoľko oslobodzujúcich rozsudkov v tzv. citlivých kauzách. „Išlo napríklad o prípad sudcu Soročinu, kde podal trestné oznámenie priamo pán Lipšic. A Špeciálny súd v Pezinku Soročinu v plnom rozsahu spod obžaloby oslobodil. Rovnako skončil zatiaľ neprávoplatne na Špecializovanom trestnom súde v Pezinku aj prípad bývalého šéfa Národnej agentúry pre podporu malého a stredného podnikania Ľudovíta B., ktorý v médiách vyznieval v roku 2005 ako vyrovnávanie si politických účtov,“ spresnil Harabin. Na základe mediálnych vyjadrení sa objavujú vážne podozrenia z možnosti politických zásahov do vyšetrovania.

„Nezákonne zásahy do prípadov sa na najvyššom a ani na žiadnom inom súde neumožňuje ani len teoreticky, pretože každý sudca musí najskôr zisťovať, či je vôbec príslušný sa predmetným prípadom zaoberať. Ak by mu bol prípad pridelený nezákonne, nesmel by rozhodovať. Napríklad o takéto právne argumenty sa opieral i jeden z obžalovaných z viacerých vrážd, ktorého polícia označila za vodcu organizovanej zločineckej skupiny. A ide pritom o rovnaké právne nezmysly, aké skúma vyšetrovateľ na základe podnetu od pani Zuzany Wienk. To chcú začať trestne stíhať 20 sudcov najvyššieho súdu, vrátane mojich kritikov?“ pýta sa Harabin.

V právnom štáte sa rozhodnutia súdov musia rešpektovať. V 50. rokov minulého storočia na území Slovenska rezort vnútra ovplyvňoval súdne procesy, ktoré sa skončili nakoniec rehabilitáciou. Súčasné vedenie rezortu vnútra by namiesto propagandy malo zlepšovať podmienky pre prácu polície a vyšetrovateľov, aby nedochádzalo k úniku informácií a strate dôkazných prostriedkov napríklad – policajných nahrávok.

Komentáre sú uzavreté.

 • Parlament schválil justičné novely 21/10/2014
  Krok vpred, alebo vzad. Ani na takúto jednoduchú otázku nedokážu minister spravodlivosti a jeho predchodkyňa odpovedať rovnako. Parlament dal zelenú justičným novelám – kým minister tvrdí, že na súdy prinesú vyššiu kvalitu, exministerka oponuje rodinkárstvom.
 • Vo výcvikovom priestore Lešť trénuje vyše 1300 vojakov z krajín NATO 21/10/2014
  Vo Vojenskom výcvikovom priestore Lešť vrcholí najväčšie medzinárodné bojové cvičenie v tomto roku. Vyše 1300 vojakov z 5-tich krajín NATO trénuje spoločný postup v prípade ozbrojeného konfliktu. Napadnutie jedného z členov sa totiž považuje za útok na celú alianciu.
 • Členovia ÚVK pre komunálne voľby zložili sľub 21/10/2014
  Členovia Ústrednej volebnej komisie pre obecné voľby dnes zložili sľub. Predsedom sa stal František Tanko a podpredsedníčkou Eva Kukurová. Už na svojom prvom zasadnutí komisia riešila aj niekoľko podnetov od občanov.
 • Výbory Európskeho parlamentu schválili Šefčoviča aj Slovinku Bulcovú 21/10/2014
  Hlasovaniu európskeho parlamentu o zložení novej komisie už nič nebráni. Príslušné výbory parlamentu dali zelenú posledným dvom kandidátom na posty v komisii. Teda Marošovi Šefčovičovi a Slovinke Violete Bulcovej.
 • Bratislava prehrala spor o budovy PKO 21/10/2014
  V medializovanej kauze búrania budov PKO v Bratislave dnes padol ďalší rozsudok. Krajský súd v Bratislave dal opäť za pravdu spoločnosti Henbury Development, ktorá sa s mestom súdi ohľadom svojho investičného zámeru. Viac informácií má pre nás reportér René Medzihradský.
 • Stredoškolákom by mal pri výbere školy pomôcť rebríček vysokých škôl 21/10/2014
  Vybrať si technické, humanitné alebo prírodné vedy? Takúto dilemu rieši každoročne mnoho stredoškolákov, ktorí plánujú študovať na vysokej škole. Pri rozhodovaní sa by im po novom mal pomôcť aj rebríček vysokých škôl, ktorý pripravuje rezort školstva.
 • Vývoz pitnej vody zo Slovenska bude až na výnimky zakázaný 21/10/2014
  Vývoz vody mimo územia Slovenska bude zakázaný. Vyplýva to z novely Ústavy SR, ktorú dnes schválil parlament.
 • Telá dvoch horolezcov sú už z Nepálu doma na Slovensku 21/10/2014
  Telá horolezcov Jana Matláka a Vlada Švancára, ktorí minulý týždeň zahynuli v Nepále, sú už na Slovensku. Ako pre TASR uviedol šéf tlačového odboru rezortu slovenskej diplomacie Peter Susko, ich prevoz sa uskutočnil v súčinnosti s ministerstvom zahraničných vecí.
 • Rokovanie parlamentu 21/10/2014
  Poslanci schválii návrh ústavného zákona, ktorým sa zakazuje vývoz vody do zahraničia. V hlasovaní prešiel aj návrh ministra spravodlivosti Tomáša Boreca o zmenách v justícii, ktorými sa opäť pre sudcov a prokurátorov zavádza inštitút čakateľov. Viac nám ale o situácii v národnej rade povedala kolegyňa Ľuba Oravová.
 • POČASIE: Predpoveď na dnes 21/10/2014
  Spočiatku oblačno až zamračené, postupne od západu zmenšená oblačnosť. Miestami občasný dážď. Na severe a postupne aj na ostatnom území zrážky len ojedinele. Najvyššia denná teplota 13 až 19 st.