Harabin: Odmietam klamlivé výroky ministra vnútra Lipšica o zásahoch do špeciálnych káuz

Predseda Najvyššieho súdu Slovenskej republiky Štefan Harabin ostro odmieta a protestuje proti tvrdeniam ministra vnútra SR Daniela Lipšica prezentovaných v dnešnom vydaní denníka Sme, kde ho minister obvinil zo zásahov v špeciálnych kauzách na Najvyššom súdu SR.

„Minister vnútra Lipšic verejne klame a zavádza, z čoho ho usvedčujú fakty a rozhodnutia o odvolaniach vo veciach bývalého Špeciálneho súdu, ktoré sú zverejnené na webovej stránke NS SR,“ vyhlásil predseda súdu Harabin.

Minister vnútra Lipšic zatajil fakty, že v citlivých kauzách politikov obžalovaných z korupcie – napríklad bývalý starosta Rače Peter B. (KDH), viceprimátor Košíc Eugen Č. (SDKÚ), či veľkopodnikateľ Jozef M.,  ktoré sa nemuseli páčiť vyšetrovateľom, rozhodovali sudcovia, ktorí patria medzi tzv. kritikov Harabina a podpisujú politické petície. „Minister vnútra Lipšic veľmi dobre pozná týchto sudcov i predmetné rozhodnutia a napriek tomu klame a dáva mi to na zodpovednosť. Keď sa rozhodovalo o mnohých týchto špeciálnych veciach, tak som na Najvyššom súde SR ani nepôsobil. Rovnako nerozhodujem o týchto odvolaniach,“ zdôraznil predseda najvyššieho súdu Štefan Harabin.

Šéf rezortu vnútra Lipšic by si mal podľa Harabina uvedomiť, že aj bývalý Špeciálny súd v Pezinku vyriekol niekoľko oslobodzujúcich rozsudkov v tzv. citlivých kauzách. „Išlo napríklad o prípad sudcu Soročinu, kde podal trestné oznámenie priamo pán Lipšic. A Špeciálny súd v Pezinku Soročinu v plnom rozsahu spod obžaloby oslobodil. Rovnako skončil zatiaľ neprávoplatne na Špecializovanom trestnom súde v Pezinku aj prípad bývalého šéfa Národnej agentúry pre podporu malého a stredného podnikania Ľudovíta B., ktorý v médiách vyznieval v roku 2005 ako vyrovnávanie si politických účtov,“ spresnil Harabin. Na základe mediálnych vyjadrení sa objavujú vážne podozrenia z možnosti politických zásahov do vyšetrovania.

„Nezákonne zásahy do prípadov sa na najvyššom a ani na žiadnom inom súde neumožňuje ani len teoreticky, pretože každý sudca musí najskôr zisťovať, či je vôbec príslušný sa predmetným prípadom zaoberať. Ak by mu bol prípad pridelený nezákonne, nesmel by rozhodovať. Napríklad o takéto právne argumenty sa opieral i jeden z obžalovaných z viacerých vrážd, ktorého polícia označila za vodcu organizovanej zločineckej skupiny. A ide pritom o rovnaké právne nezmysly, aké skúma vyšetrovateľ na základe podnetu od pani Zuzany Wienk. To chcú začať trestne stíhať 20 sudcov najvyššieho súdu, vrátane mojich kritikov?“ pýta sa Harabin.

V právnom štáte sa rozhodnutia súdov musia rešpektovať. V 50. rokov minulého storočia na území Slovenska rezort vnútra ovplyvňoval súdne procesy, ktoré sa skončili nakoniec rehabilitáciou. Súčasné vedenie rezortu vnútra by namiesto propagandy malo zlepšovať podmienky pre prácu polície a vyšetrovateľov, aby nedochádzalo k úniku informácií a strate dôkazných prostriedkov napríklad – policajných nahrávok.

Komentáre sú uzavreté.

 • TA3 Špeciál: Paška odovzdal Cenu za rozvoj kultúry a humanitného vzdelávania 23/10/2014
  Za rozvoj kultúry a humanitného vzdelávania ocenil predseda parlamentu Pavol Paška šesť osobností. Ceny predsedu Národnej rady Slovenskej republiky (NR SR) Pavol Paška slávnostne odovzdal dnes večer v historickej budove Národnej rady SR na Župnom námestí v Bratislave.
 • Reforma ESO má prvé výsledky 23/10/2014
  Efektívna, spoľahlivá, otvorená. S týmito tromi princípmi rozbiehalo ministerstvo vnútra reformu štátnej správy s názvom ESO. Po roku sa ukazuje, že vybavovačky na úradoch už nie sú takým utrpením. Klientske centrá, ktoré postupne vznikajú priniesli komfort a rýchlejšie služby. Reforma ušetrila štátu aj nemalé peniaze, stovky úradníkov ale prišli o miesta.
 • PEVŠ udelila čestný doktorát K. Habsburgovi-Lothrinskému 23/10/2014
  Karl Habsburg Lotrinský nie je len potomkom cisárskeho rodu. Známy je aj svojimi snahami o zachovanie kultúrneho dedičstva a presadzovanie európskej hrdosti. Za svoje zásluhami si vyslúžil čestný titul, Doctor honoris causa na Paneurópskej vysokej škole.
 • Kiska volá po zlepšení pravidiel pre výber sudcov 23/10/2014
  V prezidentskom paláci dnes úradovala spravodlivosť. Andrej Kiska si pozval ministra a šéfku súdnej rady. Aj keď vidí svetlo na konci justičného tunela, volá po zlepšení pravidiel pre výber sudcov.
 • Základné školy v Banskej Bystrici riešia problém s vydutými podlahami 23/10/2014
  Niektoré základné školy v Banskej Bystrici majú nečakaný problém. Po výmene starých okien za plastové došlo v telocvičniach k poškodeniu parkiet a ich vydutiu na viacerých miestach. Za problémami je zrejme vlhké a nevetrané prostredie. Vedenie mesta už situáciu rieši s dodávateľskými firmami.
 • SHMÚ varuje pred silnejším vetrom a rozvodnenými riekami 23/10/2014
  Slovenský hydrometeorologický ústav vyhlásil pre niektoré časti Slovenska výstrahu druhého stupňa pred silným vetrom. V neskorších popoludňajších, nočných a ranných hodinách môžeme očakávať zosilnenie vetra, ktorý môže miestami dosahovať v nárazoch až 80 kilometrov za hodinu.
 • Stromom roka je moruša biela zo Senice 23/10/2014
  Víťazom ankety Strom roka 2014 je 200-ročná moruša biela zo Senice. Informovali o tom dnes na tlačovej konferencii v Bratislave zástupcovia Nadácie Ekopolis, ktorá anketu organizuje.
 • Súd rozhodol: Štátna nadácia Intenda prišla o budovu YMCA 23/10/2014
  Štátna Nadácia Intenda prišla o historickú budovu YMCA vrátane pozemkov v lukratívnej časti Bratislavy. Dnes o tom rozhodol krajský súd. Štát tak prišiel o viac ako 5 miliónov eur.
 • Pred súd sa postavil bývalý policajt Antoška, zodpovedá sa za lúpežné prepadnutia 23/10/2014
  Pred Okresný súd v Žiline sa postavil bývalý policajt Ján Antoška. Ten pred dvomi mesiacmi strieľal po kukláčoch v širšom centre Liptovského Mikuláša. V aktuálnom súdnom procese sa ale zodpovedá zo série ozbrojených prepadnutí potravín a poštové auto.
 • Nebezpečnú lávku, ktorá spájala Prievidzu a Bojnice, nahradí nová 23/10/2014
  Lávka pre peších a cyklistov, ktorá ponad rieku Nitra spája Prievidzu a Bojnice je v katastrofálnom stave. Potvrdil to aj posudok statika. Samosprávy ho mali v rukách už viac ako rok, napriek tomu začali konať až teraz. Starú lávku tak v blízkej dobe nahradí nová.