Harabin: Odmietam klamlivé výroky ministra vnútra Lipšica o zásahoch do špeciálnych káuz

Predseda Najvyššieho súdu Slovenskej republiky Štefan Harabin ostro odmieta a protestuje proti tvrdeniam ministra vnútra SR Daniela Lipšica prezentovaných v dnešnom vydaní denníka Sme, kde ho minister obvinil zo zásahov v špeciálnych kauzách na Najvyššom súdu SR.

„Minister vnútra Lipšic verejne klame a zavádza, z čoho ho usvedčujú fakty a rozhodnutia o odvolaniach vo veciach bývalého Špeciálneho súdu, ktoré sú zverejnené na webovej stránke NS SR,“ vyhlásil predseda súdu Harabin.

Minister vnútra Lipšic zatajil fakty, že v citlivých kauzách politikov obžalovaných z korupcie – napríklad bývalý starosta Rače Peter B. (KDH), viceprimátor Košíc Eugen Č. (SDKÚ), či veľkopodnikateľ Jozef M.,  ktoré sa nemuseli páčiť vyšetrovateľom, rozhodovali sudcovia, ktorí patria medzi tzv. kritikov Harabina a podpisujú politické petície. „Minister vnútra Lipšic veľmi dobre pozná týchto sudcov i predmetné rozhodnutia a napriek tomu klame a dáva mi to na zodpovednosť. Keď sa rozhodovalo o mnohých týchto špeciálnych veciach, tak som na Najvyššom súde SR ani nepôsobil. Rovnako nerozhodujem o týchto odvolaniach,“ zdôraznil predseda najvyššieho súdu Štefan Harabin.

Šéf rezortu vnútra Lipšic by si mal podľa Harabina uvedomiť, že aj bývalý Špeciálny súd v Pezinku vyriekol niekoľko oslobodzujúcich rozsudkov v tzv. citlivých kauzách. „Išlo napríklad o prípad sudcu Soročinu, kde podal trestné oznámenie priamo pán Lipšic. A Špeciálny súd v Pezinku Soročinu v plnom rozsahu spod obžaloby oslobodil. Rovnako skončil zatiaľ neprávoplatne na Špecializovanom trestnom súde v Pezinku aj prípad bývalého šéfa Národnej agentúry pre podporu malého a stredného podnikania Ľudovíta B., ktorý v médiách vyznieval v roku 2005 ako vyrovnávanie si politických účtov,“ spresnil Harabin. Na základe mediálnych vyjadrení sa objavujú vážne podozrenia z možnosti politických zásahov do vyšetrovania.

„Nezákonne zásahy do prípadov sa na najvyššom a ani na žiadnom inom súde neumožňuje ani len teoreticky, pretože každý sudca musí najskôr zisťovať, či je vôbec príslušný sa predmetným prípadom zaoberať. Ak by mu bol prípad pridelený nezákonne, nesmel by rozhodovať. Napríklad o takéto právne argumenty sa opieral i jeden z obžalovaných z viacerých vrážd, ktorého polícia označila za vodcu organizovanej zločineckej skupiny. A ide pritom o rovnaké právne nezmysly, aké skúma vyšetrovateľ na základe podnetu od pani Zuzany Wienk. To chcú začať trestne stíhať 20 sudcov najvyššieho súdu, vrátane mojich kritikov?“ pýta sa Harabin.

V právnom štáte sa rozhodnutia súdov musia rešpektovať. V 50. rokov minulého storočia na území Slovenska rezort vnútra ovplyvňoval súdne procesy, ktoré sa skončili nakoniec rehabilitáciou. Súčasné vedenie rezortu vnútra by namiesto propagandy malo zlepšovať podmienky pre prácu polície a vyšetrovateľov, aby nedochádzalo k úniku informácií a strate dôkazných prostriedkov napríklad – policajných nahrávok.

Komentáre sú uzavreté.

 • Piešťany môžu prísť o dotáciu na Národné hokejové centrum 28/03/2015
  Nová tréningová hala Národného hokejového centra v Piešťanoch možno nebude. Radnica na jeho výstavbu síce dostala milión eur z rozpočtovej rezervy predsedu vlády, ale o peniaze môže prísť.
 • Rastie počet detí oslobodených od telocviku, radšej sedia na lavičke 28/03/2015
  Až štvrtina školopovinných detí športuje len na hodinách telesnej výchovy. V posledných rokoch sa pritom zvyšuje počet detí oslobodených od tohto predmetu.
 • POČASIE: Predpoveď na dnes 28/03/2015
  Polooblačno až oblačno. Na severe a východe spočiatku až zamračené. Miestami, najmä na severe a východe, dážď alebo prehánky.
 • V bratislavskej Rači sa strieľalo, podozrivého zadržala polícia 27/03/2015
  Na Rustaveliho ulici v bratislavskej Rači sa strieľalo. Polícia zaistila podozrivého 31-ročného muža aj jeho pištoľ.
 • Kiska absolvoval 42 letov vládnym špeciálom do Popradu 27/03/2015
  Prezident Andrej Kiska absolvoval od svojho nástupu do funkcie 42 letov vládnym špeciálom do Popradu. Upozornil nás na to zamestnanec tamojšieho letiska. Lety prezidenta zaplatilo Ministerstvo vnútra z peňazí daňových poplatníkov. To pritom tvrdí, že Kiska by mohol letieť za rodinou aj súkromným lietadlom.
 • Slovensko zaplavili tisícky narcisov, symbol boja proti rakovine 27/03/2015
  Už 19 rokov v prvých jarných dňoch sa nadácia Liga proti rakovine snaží vyzbierať čo najviac peňazí pre onkologických pacientov. Aj tento rok boli mestá po celom Slovensku plné dobrovoľníkov.
 • V lekárňach boli na falošné recepty vybraté lieky za tisíce eur 27/03/2015
  V Bratislavskom kraji boli v dvoch lekárňach vybraté na falošné recepty drahé onkologické lieky. Predpísaných bolo 15 falošných receptov v celkovej výške 30.000 eur. Reálne však bolo vybratých asi 10 receptov.
 • Inaugurovali nového rektora Ekonomickej univerzity 27/03/2015
  V Aule Ekonomickej univerzity v Bratislave slávnostne inaugurovali rektora Ferdinanda Daňa. Prezident Andrej Kiska ho za rektora vymenoval koncom januára. Okrem toho inaugurovali aj dekanov viacerých fakúlt univerzity.
 • Ozdravovanie Váhostavu rozprúdilo vášne, KDH chce mimoriadnu schôdzu 27/03/2015
  Vláda podporí vyšetrenie reštrukturalizácie stavebnej spoločnosti Váhostav generálnou prokuratúrou. Vyhlásil to premiér Robert Fico. Za problémy Váhostavu viní Radičovej vládu, ktorá vraj tlačila na neprimerané znižovanie cien tendrov. Bývalý minister dopravy Ján Figeľ naopak tvrdí, že ceny si určovali firmy samé.
 • V Kremnici končí obľúbené Múzeum gýča 27/03/2015
  Múzeum gýča, ktoré bolo jediné svojho druhu na Slovensku, končí pre nedostatok peňazí. Tvrdí to občianske združenie, ktoré múzeum zriadilo. Likvidačné sú podľa nich poplatky za energie, ktoré platia mestu. Keďže sa rozrástol aj počet exponátov, uvažujú nad presťahovaním múzea do Banskej Bystrice.