Harabin: Odmietam klamlivé výroky ministra vnútra Lipšica o zásahoch do špeciálnych káuz

Predseda Najvyššieho súdu Slovenskej republiky Štefan Harabin ostro odmieta a protestuje proti tvrdeniam ministra vnútra SR Daniela Lipšica prezentovaných v dnešnom vydaní denníka Sme, kde ho minister obvinil zo zásahov v špeciálnych kauzách na Najvyššom súdu SR.

„Minister vnútra Lipšic verejne klame a zavádza, z čoho ho usvedčujú fakty a rozhodnutia o odvolaniach vo veciach bývalého Špeciálneho súdu, ktoré sú zverejnené na webovej stránke NS SR,“ vyhlásil predseda súdu Harabin.

Minister vnútra Lipšic zatajil fakty, že v citlivých kauzách politikov obžalovaných z korupcie – napríklad bývalý starosta Rače Peter B. (KDH), viceprimátor Košíc Eugen Č. (SDKÚ), či veľkopodnikateľ Jozef M.,  ktoré sa nemuseli páčiť vyšetrovateľom, rozhodovali sudcovia, ktorí patria medzi tzv. kritikov Harabina a podpisujú politické petície. „Minister vnútra Lipšic veľmi dobre pozná týchto sudcov i predmetné rozhodnutia a napriek tomu klame a dáva mi to na zodpovednosť. Keď sa rozhodovalo o mnohých týchto špeciálnych veciach, tak som na Najvyššom súde SR ani nepôsobil. Rovnako nerozhodujem o týchto odvolaniach,“ zdôraznil predseda najvyššieho súdu Štefan Harabin.

Šéf rezortu vnútra Lipšic by si mal podľa Harabina uvedomiť, že aj bývalý Špeciálny súd v Pezinku vyriekol niekoľko oslobodzujúcich rozsudkov v tzv. citlivých kauzách. „Išlo napríklad o prípad sudcu Soročinu, kde podal trestné oznámenie priamo pán Lipšic. A Špeciálny súd v Pezinku Soročinu v plnom rozsahu spod obžaloby oslobodil. Rovnako skončil zatiaľ neprávoplatne na Špecializovanom trestnom súde v Pezinku aj prípad bývalého šéfa Národnej agentúry pre podporu malého a stredného podnikania Ľudovíta B., ktorý v médiách vyznieval v roku 2005 ako vyrovnávanie si politických účtov,“ spresnil Harabin. Na základe mediálnych vyjadrení sa objavujú vážne podozrenia z možnosti politických zásahov do vyšetrovania.

„Nezákonne zásahy do prípadov sa na najvyššom a ani na žiadnom inom súde neumožňuje ani len teoreticky, pretože každý sudca musí najskôr zisťovať, či je vôbec príslušný sa predmetným prípadom zaoberať. Ak by mu bol prípad pridelený nezákonne, nesmel by rozhodovať. Napríklad o takéto právne argumenty sa opieral i jeden z obžalovaných z viacerých vrážd, ktorého polícia označila za vodcu organizovanej zločineckej skupiny. A ide pritom o rovnaké právne nezmysly, aké skúma vyšetrovateľ na základe podnetu od pani Zuzany Wienk. To chcú začať trestne stíhať 20 sudcov najvyššieho súdu, vrátane mojich kritikov?“ pýta sa Harabin.

V právnom štáte sa rozhodnutia súdov musia rešpektovať. V 50. rokov minulého storočia na území Slovenska rezort vnútra ovplyvňoval súdne procesy, ktoré sa skončili nakoniec rehabilitáciou. Súčasné vedenie rezortu vnútra by namiesto propagandy malo zlepšovať podmienky pre prácu polície a vyšetrovateľov, aby nedochádzalo k úniku informácií a strate dôkazných prostriedkov napríklad – policajných nahrávok.

Komentáre sú uzavreté.

 • Vysokoškoláci preferujú medicínske a technické odbory 26/11/2014
  Vysokoškoláci na Slovensku majú najväčší záujem o medicínske a technické odbory. Vyplýva to z výskumu rankingovej a ratingovej agentúry. Za posledných desať rokov však počet študujúcich výrazne klesol. Jedným z dôvodov je ich migrácia na české fakulty. Podľa odborníka to môže mať negatívny vplyv na slovenské hospodárstvo.
 • Vedci pochodovali centrom Bratislavy, žiadali dôstojné financovanie vedy 26/11/2014
  Chceme robiť vedu, bez vedy nie je pokrok - niesli napísané na transparentoch vedci, ktorí dnes pochodovali centrom Bratislavy. Protestom chceli opäť upozorniť na nedostatočné financovanie vedy a výskumu.
 • Harabin neuspel, novým členom Súdnej rady je Dušan Čimo 26/11/2014
  Novým členom Súdnej radysa stal Dušan Čimo. Oznámila to dnes v Bratislave Hlavná volebná komisia Súdnej rady. Exšéf justície Štefan Harabin neuspel.
 • Bossovi piťovcov znížili trest, menej si odsedia aj jeho kumpáni 26/11/2014
  Najvyšší súd znížil trest odňatia slobody pre šéfa piťovcov Juraja Ondrejčáka za riadenie zločineckej skupiny z 18 na 16 rokov. Okrem neho znížil odvolací súd tresty aj ďalším členom gangu.
 • Rokovanie parlamentu 26/11/2014
  Téma zdravotníctva dnes nedominovala len v prejave prezidenta, ale aj v diskusii poslancov. Vláda totiž pripravila dve novely, ktoré s touto témou súvisia. Dianie v parlamente sleduje Ľuba Oravová.
 • Prokurátor podozrivý z opileckých jázd sa vyhol superrýchlemu konaniu 26/11/2014
  Prokurátor Okresnej prokuratúry v Dolnom Kubíne sa vyhol takzvanému superrýchlemu konaniu. Potom, ako ho po upozornení televízie TA3 zadržala polícia, skončil za mrežami. Následne ale podozrivého vodiča previezli do nemocnice. Prokurátor podľa našich informácií pravidelne šoféroval pod vplyvom alkoholu.
 • Pre výrub stromov uzatvárajú v Banskej Bystrici mestský park 26/11/2014
  V Banskej Bystrici postupne uzatvárajú jednotlivé časti Mestského parku. Dôvodom je niekoľko mesiacov odkladaný výrub stromov. Chcú to stihnúť ešte pred snehom, aby znížili riziko úrazu. Mnohí návštevníci parku však obmedzenia nerešpektujú, takže mestskí policajti začínajú vyberať pokuty.
 • Trenčianska župa predáva secesnú vilu, v ktorej sídlil internát 26/11/2014
  Trenčiansky samosprávny kraj predáva secesnú vilu v centre Trenčína. Ide o najlukratívnejšiu nehnuteľnosť, ktorej sa chce v súčasnosti zbaviť. Budovu pôvodne využívala zdravotnícka škola ako internát, po požiari však ostali priestory opustené. Bývalé vedenie školy žiadalo vilu opraviť, kraj však na to nemá peniaze.
 • Drvivá väčšina Rusov na tradičnú dovolenku v Tatrách nepríde 26/11/2014
  Aká bude tohtoročná zimná sezóna v Tatrách, si málokto trúfa odhadnúť. Jedno je však isté. Na turistov z rusky hovoriacich krajín sa už Tatranci ozaj nemôžu spoliehať. Rusov príde až o 90 percent menej a Ukrajincov vraj o 50 percent. Tatranci chcú tento výpadok nahradiť turistami z iných krajín.
 • Kiska vystúpil v parlamente: Dôvodom protestov rozumiem, sú právom ľudí 26/11/2014
  Politické nominácie sú podstatnou príčinou zla v zdravotníctve. Vo svojom prvom vystúpení na pôde Národnej rady od zvolenia do funkcie to dnes vyhlásil prezident Andrej Kiska s tým, že ľudia citlivo reagujú na obohacovanie sa na chorobe a na ľudskom nešťastí.