Harabin: Odmietam klamlivé výroky ministra vnútra Lipšica o zásahoch do špeciálnych káuz

Predseda Najvyššieho súdu Slovenskej republiky Štefan Harabin ostro odmieta a protestuje proti tvrdeniam ministra vnútra SR Daniela Lipšica prezentovaných v dnešnom vydaní denníka Sme, kde ho minister obvinil zo zásahov v špeciálnych kauzách na Najvyššom súdu SR.

„Minister vnútra Lipšic verejne klame a zavádza, z čoho ho usvedčujú fakty a rozhodnutia o odvolaniach vo veciach bývalého Špeciálneho súdu, ktoré sú zverejnené na webovej stránke NS SR,“ vyhlásil predseda súdu Harabin.

Minister vnútra Lipšic zatajil fakty, že v citlivých kauzách politikov obžalovaných z korupcie – napríklad bývalý starosta Rače Peter B. (KDH), viceprimátor Košíc Eugen Č. (SDKÚ), či veľkopodnikateľ Jozef M.,  ktoré sa nemuseli páčiť vyšetrovateľom, rozhodovali sudcovia, ktorí patria medzi tzv. kritikov Harabina a podpisujú politické petície. „Minister vnútra Lipšic veľmi dobre pozná týchto sudcov i predmetné rozhodnutia a napriek tomu klame a dáva mi to na zodpovednosť. Keď sa rozhodovalo o mnohých týchto špeciálnych veciach, tak som na Najvyššom súde SR ani nepôsobil. Rovnako nerozhodujem o týchto odvolaniach,“ zdôraznil predseda najvyššieho súdu Štefan Harabin.

Šéf rezortu vnútra Lipšic by si mal podľa Harabina uvedomiť, že aj bývalý Špeciálny súd v Pezinku vyriekol niekoľko oslobodzujúcich rozsudkov v tzv. citlivých kauzách. „Išlo napríklad o prípad sudcu Soročinu, kde podal trestné oznámenie priamo pán Lipšic. A Špeciálny súd v Pezinku Soročinu v plnom rozsahu spod obžaloby oslobodil. Rovnako skončil zatiaľ neprávoplatne na Špecializovanom trestnom súde v Pezinku aj prípad bývalého šéfa Národnej agentúry pre podporu malého a stredného podnikania Ľudovíta B., ktorý v médiách vyznieval v roku 2005 ako vyrovnávanie si politických účtov,“ spresnil Harabin. Na základe mediálnych vyjadrení sa objavujú vážne podozrenia z možnosti politických zásahov do vyšetrovania.

„Nezákonne zásahy do prípadov sa na najvyššom a ani na žiadnom inom súde neumožňuje ani len teoreticky, pretože každý sudca musí najskôr zisťovať, či je vôbec príslušný sa predmetným prípadom zaoberať. Ak by mu bol prípad pridelený nezákonne, nesmel by rozhodovať. Napríklad o takéto právne argumenty sa opieral i jeden z obžalovaných z viacerých vrážd, ktorého polícia označila za vodcu organizovanej zločineckej skupiny. A ide pritom o rovnaké právne nezmysly, aké skúma vyšetrovateľ na základe podnetu od pani Zuzany Wienk. To chcú začať trestne stíhať 20 sudcov najvyššieho súdu, vrátane mojich kritikov?“ pýta sa Harabin.

V právnom štáte sa rozhodnutia súdov musia rešpektovať. V 50. rokov minulého storočia na území Slovenska rezort vnútra ovplyvňoval súdne procesy, ktoré sa skončili nakoniec rehabilitáciou. Súčasné vedenie rezortu vnútra by namiesto propagandy malo zlepšovať podmienky pre prácu polície a vyšetrovateľov, aby nedochádzalo k úniku informácií a strate dôkazných prostriedkov napríklad – policajných nahrávok.

Komentáre sú uzavreté.

 • Operátori nebudú naplno využívať monitorovanie sanitiek 01/08/2014
  Záchranári rok bezplatne testujú monitorovací systém. Operátori tak majú mobilné ambulancie stále pod dohľadom. Podľa operačného strediska ale zariadenie nesplnilo ich očakávania, a tak ho nebudú naplno využívať.
 • HOSŤ V ŠTÚDIU: R. Lužica o rómskom holokauste 01/08/2014
  Druhého augusta si pripomíname Pamätný deň Rómskeho holokaustu. Pred 70 rokmi nacisti v koncentračnom tábore Osvienčim – Brezinka - vtedy zabili takmer 3 tisíc rómov z celej Európy. O tomto historickom období sme sa porozprávali s profesorom etnológie Reném Lužicom.
 • Na Hrebienku sú v plnom prúde Medvedie dni 01/08/2014
  Vysoké Tatry sú plné medveďov. V týchto dňoch to dokonca platí dvojnásobne. Na Hrebienku prebiehajú takzvané Medvedie dni. Ide o najmasovejšie podujatie v Tatrách, ktorého cieľom je prilákať do hôr čo najviac Slovákov.
 • Muž, ktorý horel v Ťahanovskom tuneli, sa upálil sám 01/08/2014
  Muž, ktorý horel vo štvrtok (31.7.) popoludní v železničnom Ťahanovskom tuneli pri Košiciach, sa sám upálil. Potvrdila to polícia.
 • Polícia testuje platobné terminály na platenie pokút 01/08/2014
  Dvadsať motorizovaných policajných hliadok bude oddnes na najbližšie tri mesiace vybavených platobným terminálom, aby vodiči mohli uložené pokuty zaplatiť platobnou kartou, ak pri sebe nemajú dosť peňazí. Ide o pilotný projekt, ktorý sa bude po troch mesiacoch vyhodnocovať.
 • V Zvolen zrekonštruovali Štúrovú ulicu 01/08/2014
  Obyvatelia a návštevníci Zvolena už nebudú musieť stáť v autách v centre mesta v kolónach a zápchach. Po piatich mesiacoch totiž zrekonštruovali najfrekventovanejšiu Štúrovu ulicu.
 • Masívny zosuv by sa vo Vrátnej nemal opakovať 01/08/2014
  Masívny zosuv, ktorý 21. júla postihol Vrátnu dolinu, by sa tam v blízkom období nemal opakovať. Informovali o tom dnes na tlačovej konferencii v Bratislave zástupcovia Štátneho geologického ústavu Dionýza Štúra.
 • Meranie hlučnosti musia zaplatiť ochranári psov 01/08/2014
  Nič protizákonné neurobili, no napriek tomu musia pykať. Karanténnu stanicu pre psov v Trenčíne stálo meranie hlučnosti, ktoré žiadal jeden zo susediacich záhradkárov, 800 eur.
 • Kiska si vybavil prezidentskú platobnú kartu, Gašparovič ju nemal 01/08/2014
  Pracovné obedy si po novom bude platiť prezident sám vlastnou platobnou kartou napojenou na rozpočet kancelárie hlavy štátu. Za prezidenta Ivana Gašparoviča boli držiteľmi takejto karty pracovníci protokolu, ktorí ňou platili namiesto neho.
 • Meteorológovia varujú pred búrkami, hrozí zatápanie pivníc 01/08/2014
  Meteorológovia dnes varujú pred búrkami na väčšine územia Slovenska. Môžu byť s nimi spojené krátkodobé, ale intenzívne lejaky, pri ktorých môžu úhrny zrážok dosiahnuť 20 až 30 mm a nárazy vetra rýchlosť 15 až 20 m/s.