Disciplinárne stíhanie sudcu Lipovského ministrom spravodlivosti

Vážené sudkyne a sudcovia,

          udalosť zo 6. novembra 2014 ma núti reagovať.

         Ešte za ministra spravodlivosti pána Lipšica v roku 2005, na základe nezákonného nariadenia prokurátora Dr. Horvátha vtrhli do kancelárie predsedu trestného senátu Najvyššieho súdu Dr. Lipovského. Urobili mu prehliadku ako poslednému zločincovi. Všetko sa ukázalo ako dobre premyslená politicko-mediálna hra s motiváciou boja proti korupcii a následnou opodstatnenosťou legislatívneho zriadenia Špeciálneho súdu v réžií KDH v spolupráci so SMERom a obligatórnou povinnosťou sudcov tohto súdu na policajnú previerku.

          Doteraz sa sudcovi Lipovskému za túto evidentnú svojvôľu a nezákonnosť nikto ani len neospravedlnil.

          Dokonca sudca Lipovský bol nútený očisťovať svoje meno pred civilným súdom, lebo prokuratúra jeho trestné oznámenia zmietla zo stola. Nikto nevie prečo.  Hoci má súdny verdikt o nelegálnosti zásahu do jeho práv,  generálny prokurátor Dr. Čižnár ho šikanuje ďalej, keď odmieta realizovať právoplatný a vykonateľný rozsudok Okresného súdu Bratislava I v spojení s uznesením Krajského súdu Bratislava.

          Prokurátor špecializovanej prokuratúry Horváth sám síce nezaplatil 100.000 EUR sudcovi Lipovskému ako zadosťučinenie, ale nebol dokonca ani disciplinárne stíhaný a zrejme je naďalej používaný na vydávanie účelových politických, ale nezákonných rozhodnutí.

          Píše sa rok 2014 pán minister spravodlivosti Borec podáva dovolanie v korupčnej kauze  v prospech Olejníka, bývalého člena SMERu, ktorý bol právoplatne odsúdený za úplatky na trest odňatia slobody vo výmere 5 rokov.

          Prečo v tomto prípade až taká horlivá iniciatíva pána ministra v prospech úplatkára, keď počas ministrovania v ostatných trestných veciach do 26. februára 2014 podal iba 26 dovolaní  a podľa mojich informáciu už ani jedno ďalšie v prospech korupčného páchateľa?

          Päťčlenný senát  za predsedníctva Dr. Lipovského účelové dovolanie pána ministra Boreca ako neopodstatnené zamietol v 7 apríla 2014.

           Pán minister Borec mu to ale neodpustil a aktívne podáva zjavne svojvoľný  a účelovo motivovaný disciplinárny návrh na dlhoročného a čestného sudcu Lipovského. Nie prvý. Mimochodom už v roku 2012 podal svojvoľný a tiež zjavne účelový disciplinárny návrh na sudkyňu Dr. Burešovú, o ktorom sa úmyselne už dva roky nekoná.

          Pýtam sa prečo? Z obsahu disciplinárneho návrhu na sudcu Lipovského je už teraz jasné a ako trestný sudca to tvrdím so 100 % istotou, že skončí oslobodením, teda v koši. Kto potom napraví povesť a uhradí škodu a náklady spojené s disciplinárnym konaním sudcovi Lipovskému? Kto môže dnes zaručiť, že sudca Lipovský, ktorý si celých 41 rokov zodpovedne plnil povinnosti trestného sudcu, na čo doplatil výrazným zhoršením zdravia, že po tejto udalosti nedostane druhý infarkt.

          Bude to pán minister Borec?

          Ako ináč sa dá vysvetliť disciplinárne stíhanie sudcu Lipovského, než odplatu za jeho čestný a principiálny postoj a že odolal tlaku ministra Boreca. Zaslúži si to sudca Lipovský pred odchodom do dôchodku za celoživotnú drinu, keď 41 rokov ako trestný sudca spravodlivo rozhodoval tie najťažšie kauzy mafiánov, vrahov, násilníkov, úplatkárov, zlodejov a podvodníkov?

          Žiaden sudca na Slovensku dnes nemá istotu, že ho postihne podobný osud, keď politik má právo podávať šikanózne a politicky motivované disciplinárne návrhy na nepoddajných sudcov.

          Dokedy bude pán minister Borec robiť zo sudcov mediálnu potravu a podhadzovať ich verejnosti ako tých, ktorí sú zodpovední za negatívny stav spoločnosti?

          Neprekrýva náhodou SMER prostredníctvom disciplinárnych návrhov pána ministra Boreca potrebu policajných previerok a znižovania platov sudcov, ako aj korupciu vo svojich radoch? Posledné udalosti napr. v zdravotníctve  tomu veľa napovedajú.

 

V Bratislave, 10. novembra 2014                                                 Štefan Harabin

 

 

 

 

 

Komentáre sú uzavreté.

Nasledujte ma
Facebooktwitteryoutubetumblr
 • J. Köppl o vplyve horúčav na ľudský organizmus 13/07/2018
  Letné obdobie v poslednej dobe vystavuje ľudí vysokým teplotám, na ktoré vôbec nie sú zvyknutí. Lekári poukazujú na viaceré nástrahy pre ľudský organizmus. Jednou z nich je napríklad zanedbávanie pitného režimu, ale aj ignorovanie rizikového času pobytu na slnku. Týka sa to najmä starších ľudí a výnimkou nie sú ani deti. Dôsledky porúch termoregulácie ľudského […]
 • Dúhový pochod obmedzí dopravu v Bratislave. Toto potrebujete vedieť 13/07/2018
  Sobotný Dúhový Pride Bratislava obmedzí premávku bratislavskej mestskej hromadnej dopravy, premávať nebude ani hudobná električka. Bezprostredne pred začatím pochodu až do jeho ukončenia nebudú premávať električky po Štúrovej ulici, Vajanského nábreží a Rázusovom nábreží. Ako informoval Zenon Mikle z Dopravného podniku Bratislava, obmedzenie sa týka liniek 1, 3, 4, 8, 29, 50, 70 a 129.
 • V hlavnom meste si pripomenuli významné francúzske udalosti 13/07/2018
  Bratislavské Hlavné námestie patrilo Francúzskemu dňu, ktorým si verejnosť pripomenula výročie dobytia Bastily a začiatok Veľkej francúzskej revolúcie. Pre návštevníkov pripravili organizátori bohatý kultúrny program. Dvere pre milovníkov francúzskej kultúry otvoril aj Francúzsky inštitút. V rámci Dňa otvorených dverí nechýbali umelecké dielne a jazykové hry vo francúzštine.
 • Obnovujú Námestie Slobody, pribudnú ihriská aj zeleň 13/07/2018
  Roky zanedbávané bratislavské Námestie Slobody by sa malo stať priestorom, kde budú ľudia radi tráviť čas. Taký je zámer jeho obnovy, na ktorom sa podieľa magistrát spolu so súkromným investorom. V rámci druhej fázy revitalizujú najmä zeleň a pribudnúť by mali aj ihriská.
 • Opatrenia proti osýpkam prijala aj pošta, zamestnancov zaočkovali 13/07/2018
  V súvislosti s epidémiou osýpok na Zemplíne Slovenská pošta prijala na poštách v okresoch Michalovce, Sobrance a Trebišov viacero preventívnych opatrení. Informovala o tom hovorkyňa Slovenskej pošty Martina Macková.
 • Galéria je v rozklade, žiadajú odstúpenie riaditeľky 13/07/2018
  Turčianska galéria v Martine čelí veľkému problému. Väčšina kvalifikovaných zamestnancov v nej vraj skončila pod tlakom, a pre neodborné zásahy zo strany vedenia je ohrozené fungovanie inštitúcie. Umelecká obec preto vyzýva na odvolanie riaditeľky. Tá ale všetky obvinenia odmieta.
 • Rozhodli o námietke, výstavba rýchlostnej cesty R3 sa predĺži 13/07/2018
  Úrad pre verejné obstarávanie rozhodol o námietke v súťaži na výstavbu úseku rýchlostnej cesty R3 na Orave. Na úrad sa totiž obrátil jeden z uchádzačov tendra, ktorý bol zo súťaže vylúčený. Výstavba úseku sa tak predlžuje.
 • Poľnohospodári dostanú nový príspevok, má podporiť energetickú efektivitu 13/07/2018
  Poľnohospodári môžu získať príspevok na podporu energetickej efektívnosti. Tí, ktorí podporujú zníženie záťaže životného prostredia, si môžu podať žiadosť v Pôdohospodárskej platobnej agentúre do polovice septembra.
 • V školách opäť chýbajú učebnice, dopyt pokryjú len na 58 percent 13/07/2018
  V ďalšom školskom roku budú školám opäť chýbať učebnice. Ministerstvo školstva odhaduje, že dopyt pokryje len na 58 percent. V septembri plánuje nakúpiť reedície za vyše jeden milión eur. Cez leto a v septembri chce vyhlásiť verejné obstarávanie na nové knihy. S tými ale školy na začiatku školského roku nemôžu rátať. Opozícia preto opäť požaduje […]
 • Exekučná amnestia nakoniec nebude plošná, odpustené budú len trovy 13/07/2018
  Plošná exekučná amnestia napokon nebude. Ministerstvo spravodlivosti zastaví len exekúcie, ktoré sú staršie ako päť rokov. Mimoriadne opatrenie by sa tak malo týkať okrem štátnych a verejnoprávnych, aj súkromných exekúcií. Dlhov sa ale ľudia nezbavia. Odpustené im budú len exekučné trovy.