Harabin: Odmietam klamlivé výroky ministra vnútra Lipšica o zásahoch do špeciálnych káuz

Predseda Najvyššieho súdu Slovenskej republiky Štefan Harabin ostro odmieta a protestuje proti tvrdeniam ministra vnútra SR Daniela Lipšica prezentovaných v dnešnom vydaní denníka Sme, kde ho minister obvinil zo zásahov v špeciálnych kauzách na Najvyššom súdu SR.

„Minister vnútra Lipšic verejne klame a zavádza, z čoho ho usvedčujú fakty a rozhodnutia o odvolaniach vo veciach bývalého Špeciálneho súdu, ktoré sú zverejnené na webovej stránke NS SR,“ vyhlásil predseda súdu Harabin.

Minister vnútra Lipšic zatajil fakty, že v citlivých kauzách politikov obžalovaných z korupcie – napríklad bývalý starosta Rače Peter B. (KDH), viceprimátor Košíc Eugen Č. (SDKÚ), či veľkopodnikateľ Jozef M.,  ktoré sa nemuseli páčiť vyšetrovateľom, rozhodovali sudcovia, ktorí patria medzi tzv. kritikov Harabina a podpisujú politické petície. „Minister vnútra Lipšic veľmi dobre pozná týchto sudcov i predmetné rozhodnutia a napriek tomu klame a dáva mi to na zodpovednosť. Keď sa rozhodovalo o mnohých týchto špeciálnych veciach, tak som na Najvyššom súde SR ani nepôsobil. Rovnako nerozhodujem o týchto odvolaniach,“ zdôraznil predseda najvyššieho súdu Štefan Harabin.

Šéf rezortu vnútra Lipšic by si mal podľa Harabina uvedomiť, že aj bývalý Špeciálny súd v Pezinku vyriekol niekoľko oslobodzujúcich rozsudkov v tzv. citlivých kauzách. „Išlo napríklad o prípad sudcu Soročinu, kde podal trestné oznámenie priamo pán Lipšic. A Špeciálny súd v Pezinku Soročinu v plnom rozsahu spod obžaloby oslobodil. Rovnako skončil zatiaľ neprávoplatne na Špecializovanom trestnom súde v Pezinku aj prípad bývalého šéfa Národnej agentúry pre podporu malého a stredného podnikania Ľudovíta B., ktorý v médiách vyznieval v roku 2005 ako vyrovnávanie si politických účtov,“ spresnil Harabin. Na základe mediálnych vyjadrení sa objavujú vážne podozrenia z možnosti politických zásahov do vyšetrovania.

„Nezákonne zásahy do prípadov sa na najvyššom a ani na žiadnom inom súde neumožňuje ani len teoreticky, pretože každý sudca musí najskôr zisťovať, či je vôbec príslušný sa predmetným prípadom zaoberať. Ak by mu bol prípad pridelený nezákonne, nesmel by rozhodovať. Napríklad o takéto právne argumenty sa opieral i jeden z obžalovaných z viacerých vrážd, ktorého polícia označila za vodcu organizovanej zločineckej skupiny. A ide pritom o rovnaké právne nezmysly, aké skúma vyšetrovateľ na základe podnetu od pani Zuzany Wienk. To chcú začať trestne stíhať 20 sudcov najvyššieho súdu, vrátane mojich kritikov?“ pýta sa Harabin.

V právnom štáte sa rozhodnutia súdov musia rešpektovať. V 50. rokov minulého storočia na území Slovenska rezort vnútra ovplyvňoval súdne procesy, ktoré sa skončili nakoniec rehabilitáciou. Súčasné vedenie rezortu vnútra by namiesto propagandy malo zlepšovať podmienky pre prácu polície a vyšetrovateľov, aby nedochádzalo k úniku informácií a strate dôkazných prostriedkov napríklad – policajných nahrávok.

Komentáre sú uzavreté.

 • V Bernolákove niekto trávi psy, v bezpečí nie sú ani deti 24/05/2016
  Majitelia psov v Bernolákove žijú už mesiac v strachu. Dôvodom sú rozhádzané kusy mäsa, ktoré obsahujú jed. Neznámy páchateľ týmto spôsobom otrávil desiatky psov v obci. Podľa veterinára ide o smrteľne jedovatú látku.
 • Poslanci rokovali o Marcovi, odoberanie detí bude mať nové pravidlá 24/05/2016
  Parlamentný výbor pre ľudské práva a národnostné menšiny po dvojhodinovom rokovaní neuzavrel prípad malého Marca odobratého v škole v obci Brehy. Ministerstvo spravodlivosti zároveň predložilo do medzirezortného pripomienkového konania návrh novej vyhlášky, ktorá mení výkon rozhodnutí v prípade maloletých.
 • Diaľnica pri Ružomberku sa predraží, tunel sa musí prehĺbiť 24/05/2016
  Výstavba 15 kilometrového úseku diaľnice pri Ružomberku sa predraží o 100 miliónov eur. Problémom je tunel Čebrať, kde sa raziace práce pred rokom a pol prerušili. Dôvodom bol zosuv pôdy.
 • Úradníčka presunula desaťtisíce eur, zrejme sa chcela zachrániť 24/05/2016
  Finančný škandál na Mestskom úrade v Rimavskej Sobote má svoju dohru. Polícia po niekoľkých mesiacoch vyšetrovania obvinila zo sprenevery 53-ročnú bývalú zamestnankyňu odboru školstva. Na súkromný účet si mala z mesta presunúť takmer 70 tisíc eur.
 • Poslancov rozhádalo naše predsedníctvo, v parlamente sa ocitol Winnetou 24/05/2016
  V slovenskom parlamente sa ocitli legendárne filmové postavy Winnetou a Klekí-Petra. Presnejšie vo vystúpeniach niektorých poslancov, ktorých rozhádala téma blížiaceho sa predsedníctva Slovenska v Rade Európskej únie. Niektorí opozičníci totiž hovoria o Bruselskom diktáte a strate štátnej suverenity.
 • Lykožrútovú kauzu chce prokurátor uzavrieť ešte v máji 24/05/2016
  Vyšetrovateľ Národnej kriminálnej agentúry navrhuje zastaviť trestné stíhanie dvoch exministrov životného prostredia Lászlóa Miklósa (SMK) a Jaroslava Izáka (SNS). Potvrdil to hovorca policajného prezídia Martin Wäldl.
 • Lajčák poslancom predstavil priority nášho predsedníctva v Únii 24/05/2016
  Slovenské predsedníctvo bude presadzovať prehlbovanie Hospodárskej a menovej únie vrátane fiškálnej integrácie, Energetickú úniu a jednotný digitálny trh, udržateľnú migračnú a azylovú politiku únie či rozvoj obchodnej politiky. To sú priority predsedníctva v Rade EÚ, ktorého sa Slovensko ujme 1. júla.
 • Rokovanie parlamentu: priority predsedníctva aj opozičné návrhy 24/05/2016
  Parlament pokračuje v rokovaniach. Témami boli naše priority počas predsedníctva v EÚ, ale aj množstvo opozičných návrhov, ktoré však plénum neschválilo.
 • Slovensko trápia intenzívne lejaky, varovanie vydali pre celé územie 24/05/2016
  Poriadne nádielky dažďa aj búrky znepríjemnili život ľuďom na takmer celom území krajiny. Meteorológovia vydali varovania, hrozí zatápanie pivníc či podjazdov.
 • POČASIE: Predpoveď na dnes 24/05/2016
  Postupne oblačno až zamračené a na mnohých miestach dážď, prehánky, miestami búrky, aj s krúpami. Denná teplota 18 až 25 st. Prevažne východný, od západu postupne severozápadný vietor do 30 km/h, na juhozápade s nárazmi okolo 55 km/h.