Harabin: Odmietam klamlivé výroky ministra vnútra Lipšica o zásahoch do špeciálnych káuz

Predseda Najvyššieho súdu Slovenskej republiky Štefan Harabin ostro odmieta a protestuje proti tvrdeniam ministra vnútra SR Daniela Lipšica prezentovaných v dnešnom vydaní denníka Sme, kde ho minister obvinil zo zásahov v špeciálnych kauzách na Najvyššom súdu SR.

„Minister vnútra Lipšic verejne klame a zavádza, z čoho ho usvedčujú fakty a rozhodnutia o odvolaniach vo veciach bývalého Špeciálneho súdu, ktoré sú zverejnené na webovej stránke NS SR,“ vyhlásil predseda súdu Harabin.

Minister vnútra Lipšic zatajil fakty, že v citlivých kauzách politikov obžalovaných z korupcie – napríklad bývalý starosta Rače Peter B. (KDH), viceprimátor Košíc Eugen Č. (SDKÚ), či veľkopodnikateľ Jozef M.,  ktoré sa nemuseli páčiť vyšetrovateľom, rozhodovali sudcovia, ktorí patria medzi tzv. kritikov Harabina a podpisujú politické petície. „Minister vnútra Lipšic veľmi dobre pozná týchto sudcov i predmetné rozhodnutia a napriek tomu klame a dáva mi to na zodpovednosť. Keď sa rozhodovalo o mnohých týchto špeciálnych veciach, tak som na Najvyššom súde SR ani nepôsobil. Rovnako nerozhodujem o týchto odvolaniach,“ zdôraznil predseda najvyššieho súdu Štefan Harabin.

Šéf rezortu vnútra Lipšic by si mal podľa Harabina uvedomiť, že aj bývalý Špeciálny súd v Pezinku vyriekol niekoľko oslobodzujúcich rozsudkov v tzv. citlivých kauzách. „Išlo napríklad o prípad sudcu Soročinu, kde podal trestné oznámenie priamo pán Lipšic. A Špeciálny súd v Pezinku Soročinu v plnom rozsahu spod obžaloby oslobodil. Rovnako skončil zatiaľ neprávoplatne na Špecializovanom trestnom súde v Pezinku aj prípad bývalého šéfa Národnej agentúry pre podporu malého a stredného podnikania Ľudovíta B., ktorý v médiách vyznieval v roku 2005 ako vyrovnávanie si politických účtov,“ spresnil Harabin. Na základe mediálnych vyjadrení sa objavujú vážne podozrenia z možnosti politických zásahov do vyšetrovania.

„Nezákonne zásahy do prípadov sa na najvyššom a ani na žiadnom inom súde neumožňuje ani len teoreticky, pretože každý sudca musí najskôr zisťovať, či je vôbec príslušný sa predmetným prípadom zaoberať. Ak by mu bol prípad pridelený nezákonne, nesmel by rozhodovať. Napríklad o takéto právne argumenty sa opieral i jeden z obžalovaných z viacerých vrážd, ktorého polícia označila za vodcu organizovanej zločineckej skupiny. A ide pritom o rovnaké právne nezmysly, aké skúma vyšetrovateľ na základe podnetu od pani Zuzany Wienk. To chcú začať trestne stíhať 20 sudcov najvyššieho súdu, vrátane mojich kritikov?“ pýta sa Harabin.

V právnom štáte sa rozhodnutia súdov musia rešpektovať. V 50. rokov minulého storočia na území Slovenska rezort vnútra ovplyvňoval súdne procesy, ktoré sa skončili nakoniec rehabilitáciou. Súčasné vedenie rezortu vnútra by namiesto propagandy malo zlepšovať podmienky pre prácu polície a vyšetrovateľov, aby nedochádzalo k úniku informácií a strate dôkazných prostriedkov napríklad – policajných nahrávok.

Komentáre sú uzavreté.

 • K dvom urnám za jeden deň. Podľa Gála by zmena priniesla výhody 04/12/2016
  Legitimita navrhovaných jednokolových volieb predsedov VÚC bude oveľa vyššia, lebo sa na nich zúčastní viac ľudí. V diskusnej relácii TA3 V politike to povedal poslanec Národnej rady SR Gábor Gál (Most-Híd) s tým, že takéto voľby prinesú aj značnú finančnú úsporu.
 • Nový rozpočet môže znížiť nezamestnanosť, podporí mladých 04/12/2016
  Ministerstvo práce má spomedzi všetkých rezortov druhý najvyšší rozpočet na budúci rok. Peniaze plánuje využiť na politiku zamestnanosti, zvýšené rodinné dávky či dôchodky, ktoré tiež od januára stúpnu. Podľa opozície sa ale tieto peniaze nevyužívajú efektívne.
 • Budaj v TA3: Deklarácia k Mečiarovým amnestiám je placebo 04/12/2016
  Vládou navrhovaná deklarácia k Mečiarovým amnestiám z roku 1998 nie je proti tomu, aby sa zrušili amnestie, ale je to, žiaľ, len placebo. V diskusnej relácii TA3 V politike to povedal poslanec Národnej rady SR Ján Budaj.
 • Vranovský priemyselný park má nádej, záujem prejavili viaceré firmy 04/12/2016
  Po ôsmich rokoch bezradnosti sa zrejme dočkajú investorov aj vo Vranove nad Topľou. O priemyselný park Ferovo sa zaujímajú štyri firmy. Pomohol tomu vraj aj akčný plán okresu, ktorý má jednu z najvyšších nezamestnaností. Poslanci už odsúhlasili jednu nájomnú zmluvu a schválili ďalšie tri zámery investorov. Veria, že sa nezopakujú prípady dvoch veľkých investorov, ktorí […]
 • Skončia školu a nikto ich nechce, pomôcť môže duálne vzdelávanie 04/12/2016
  Iba 4 tisíc absolventov stredných odborných škôl nájde každý rok uplatnenie vo svojom odbore. Naopak 75 percent z nich to šťastie nemá. V systéme vzdelávania teda niečo nie je v poriadku. Ambíciu napraviť to mala myšlienka takzvaného duálneho vzdelávania. Podstatou je, že stredoškoláci už v posledných ročníkoch svojho štúdia naberajú skúsenosti priamo u svojho budúceho […]
 • Naši žiaci skončili v testovaní pod priemerom OECD 04/12/2016
  Matematika a prírodoveda štvrtákom na základných školách veľmi nejdú. Vyplýva to z výsledkov medzinárodného testovania, na ktorom sa zúčastnili žiaci zo 49 krajín. Učiteľky ale hovoria, že v testoch sú často úlohy, ktoré žiaci ešte ani nepreberali.
 • Fico má absolútne právo kritizovať médiá, vyhlásil Kaliňák 04/12/2016
  Robert Kaliňák v reakcii na premiérov výrok o novinároch ako protislovenských prostitútkach vyhlásil, že premiér má právo kritizovať médiá. Povedal to v diskusnej relácii televízie TA3 V politike.
 • Električka zrazila len 18-ročné dievča, to zraneniam podľahlo 04/12/2016
  Dopravná nehoda v Bratislave si vyžiadala jeden ľudský život. Policajti Krajského dopravného inšpektorátu Krajského riaditeľstva Policajného zboru v Bratislave vyšetrujú okolnosti dopravnej nehody električky a chodkyne, ku ktorej došlo v čase krátko pred 09:30 Saratovskej ulici v Bratislave.
 • POČASIE: Predpoveď na dnes 04/12/2016
  Jasno až polojasno, lokálne hmla alebo zamračené nízkou oblačnosťou. Na severovýchode ojedinele snehové prehánky.
 • Rýchlejšie a efektívnejšie. To je heslo exekučnej revolúcie 03/12/2016
  Revolúcia v exekúciách a osobnom bankrote dostali zelenú. Návrhy ministerky Žitňanskej majú širokú podporu poslancov. Ľahšie by sa malo dýchať súdom aj ľuďom v problémoch. Spokojnosť exekútorov narušilo zníženie ich odmien.