Harabin: Odmietam klamlivé výroky ministra vnútra Lipšica o zásahoch do špeciálnych káuz

Predseda Najvyššieho súdu Slovenskej republiky Štefan Harabin ostro odmieta a protestuje proti tvrdeniam ministra vnútra SR Daniela Lipšica prezentovaných v dnešnom vydaní denníka Sme, kde ho minister obvinil zo zásahov v špeciálnych kauzách na Najvyššom súdu SR.

„Minister vnútra Lipšic verejne klame a zavádza, z čoho ho usvedčujú fakty a rozhodnutia o odvolaniach vo veciach bývalého Špeciálneho súdu, ktoré sú zverejnené na webovej stránke NS SR,“ vyhlásil predseda súdu Harabin.

Minister vnútra Lipšic zatajil fakty, že v citlivých kauzách politikov obžalovaných z korupcie – napríklad bývalý starosta Rače Peter B. (KDH), viceprimátor Košíc Eugen Č. (SDKÚ), či veľkopodnikateľ Jozef M.,  ktoré sa nemuseli páčiť vyšetrovateľom, rozhodovali sudcovia, ktorí patria medzi tzv. kritikov Harabina a podpisujú politické petície. „Minister vnútra Lipšic veľmi dobre pozná týchto sudcov i predmetné rozhodnutia a napriek tomu klame a dáva mi to na zodpovednosť. Keď sa rozhodovalo o mnohých týchto špeciálnych veciach, tak som na Najvyššom súde SR ani nepôsobil. Rovnako nerozhodujem o týchto odvolaniach,“ zdôraznil predseda najvyššieho súdu Štefan Harabin.

Šéf rezortu vnútra Lipšic by si mal podľa Harabina uvedomiť, že aj bývalý Špeciálny súd v Pezinku vyriekol niekoľko oslobodzujúcich rozsudkov v tzv. citlivých kauzách. „Išlo napríklad o prípad sudcu Soročinu, kde podal trestné oznámenie priamo pán Lipšic. A Špeciálny súd v Pezinku Soročinu v plnom rozsahu spod obžaloby oslobodil. Rovnako skončil zatiaľ neprávoplatne na Špecializovanom trestnom súde v Pezinku aj prípad bývalého šéfa Národnej agentúry pre podporu malého a stredného podnikania Ľudovíta B., ktorý v médiách vyznieval v roku 2005 ako vyrovnávanie si politických účtov,“ spresnil Harabin. Na základe mediálnych vyjadrení sa objavujú vážne podozrenia z možnosti politických zásahov do vyšetrovania.

„Nezákonne zásahy do prípadov sa na najvyššom a ani na žiadnom inom súde neumožňuje ani len teoreticky, pretože každý sudca musí najskôr zisťovať, či je vôbec príslušný sa predmetným prípadom zaoberať. Ak by mu bol prípad pridelený nezákonne, nesmel by rozhodovať. Napríklad o takéto právne argumenty sa opieral i jeden z obžalovaných z viacerých vrážd, ktorého polícia označila za vodcu organizovanej zločineckej skupiny. A ide pritom o rovnaké právne nezmysly, aké skúma vyšetrovateľ na základe podnetu od pani Zuzany Wienk. To chcú začať trestne stíhať 20 sudcov najvyššieho súdu, vrátane mojich kritikov?“ pýta sa Harabin.

V právnom štáte sa rozhodnutia súdov musia rešpektovať. V 50. rokov minulého storočia na území Slovenska rezort vnútra ovplyvňoval súdne procesy, ktoré sa skončili nakoniec rehabilitáciou. Súčasné vedenie rezortu vnútra by namiesto propagandy malo zlepšovať podmienky pre prácu polície a vyšetrovateľov, aby nedochádzalo k úniku informácií a strate dôkazných prostriedkov napríklad – policajných nahrávok.

Komentáre sú uzavreté.

 • Slovenské Komárno a maďarské Komárom spojí nový most 26/10/2016
  Zatiaľ čo naša strana do výstavby naleje 47 miliónov, Maďari do nej investujú viac ako 52 miliónov eur. Oceľový most s novými cestami v oboch krajinách by mali dokončiť za 32 mesiacov.
 • Opozícia vyzýva Kisku, aby novelu rokovacieho poriadku nepodpísal 26/10/2016
  Opoziční poslanci z SaS a OĽaNO-NOVA vyzývajú prezidenta Andreja Kisku, aby nepodpísal novelu Rokovacieho poriadku, ktorú schválili koaliční poslanci.
 • Národná rada musí byť podľa Danka príkladom pre správanie ľudí 26/10/2016
  Národná rada musí byť vzorovou inštitúciu, ktorá bude príkladom pre správanie ľudí a ktorá rieši problémy ľudí. Vyhlásil to predseda parlamentu Andrej Danko..
 • Transparenty z pléna zmiznú, poslanci a ministri dostanú časové limity 26/10/2016
  Transparenty a letáky z rokovacej sály NR SR zmiznú. Poslanci, podpredsedovia parlamentu a ministri budú mať na svoje vystúpenia k návrhom obmedzený čas. Šéf parlamentu bude môcť iniciovať disciplinárne konanie voči "neposlušným" poslancom. To sú zmeny v rokovacom poriadku parlamentu, ktoré schválili poslanci 79 hlasmi.
 • Zákon proti schránkam je podľa Fica unikátny nielen v Európe 26/10/2016
  Čerstvo schválený protischránkový zákon má priniesť väčšiu transparentnosť v biznise medzi štátom a súkromnými firmami. Zákon z dielne ministerky spravodlivosti sa stretol so širokou podporou verejnosti a parlamentnej opozície. Podľa premiéra môže udávať tempo v boji proti schránkovým firmám v celej Európskej únii.
 • Matovič kritizuje drahú večeru počas summitu šéfov parlamentov 26/10/2016
  72 718 eur s DPH mala stáť podľa predsedu Obyčajných ľudí Igora Matoviča večera, ktorú usporiadali pre šéfov parlamentov počas nedávneho summitu. Vychádza vraj na stovky eur na osobu. Kancelária NR SR informácie odmieta a považuje ich za zavádzajúce.
 • Grendelovu komunikáciu s novinármi RTVS prešetrí komisia 26/10/2016
  To, či v prípade medializovanej komunikácie opozičného politika Gábora Grendela a novinárov RTVS mohlo dôjsť k ovplyvneniu spravodajstva verejnoprávneho vysielateľa, prešetrí komisia zriadená na návrh generálneho riaditeľa RTVS Václava Miku. Rada RTVS o tom rozhodla na mimoriadnom zasadnutí.
 • Veľký požiar v Považskej Bystrici po mnohých hodinách uhasili 26/10/2016
  Viac ako 15 hodín bojovali hasiči z viacerých miest s veľkým požiarom lakovne vo výrobnej hale strojárskej spoločnosti v areáli bývalých Považských strojární v Považskej Bystrici.
 • Polícia udelila kamiónom pre blížiaci sa sviatok výnimku na dojazd 26/10/2016
  Hoci zákon zakazuje počas dní pracovného pokoja nákladným vozidlám jazdu na niektorých cestách, polícia udelila pre tieto autá na blížiaci sa Sviatok všetkých svätých všeobecnú výnimku na dojazd. Tá bude 1. novembra platiť na diaľniciach, rýchlostných cestách a cestách prvej triedy.
 • Prešov rieši zlú situáciu s parkovaním, chce spoplatniť sídliská 26/10/2016
  Mesto Prešov sa chystá zaviesť nový systém plateného parkovania. Rezidentské zóny by mali vzniknúť podľa vzoru Košíc, pričom prešovská radnica s nimi počíta na všetkých sídliskách. Opoziční poslanci upozorňujú, že navrhované riešenie ľuďom negarantuje parkovacie miesto.