Harabin: Odmietam klamlivé výroky ministra vnútra Lipšica o zásahoch do špeciálnych káuz

Predseda Najvyššieho súdu Slovenskej republiky Štefan Harabin ostro odmieta a protestuje proti tvrdeniam ministra vnútra SR Daniela Lipšica prezentovaných v dnešnom vydaní denníka Sme, kde ho minister obvinil zo zásahov v špeciálnych kauzách na Najvyššom súdu SR.

„Minister vnútra Lipšic verejne klame a zavádza, z čoho ho usvedčujú fakty a rozhodnutia o odvolaniach vo veciach bývalého Špeciálneho súdu, ktoré sú zverejnené na webovej stránke NS SR,“ vyhlásil predseda súdu Harabin.

Minister vnútra Lipšic zatajil fakty, že v citlivých kauzách politikov obžalovaných z korupcie – napríklad bývalý starosta Rače Peter B. (KDH), viceprimátor Košíc Eugen Č. (SDKÚ), či veľkopodnikateľ Jozef M.,  ktoré sa nemuseli páčiť vyšetrovateľom, rozhodovali sudcovia, ktorí patria medzi tzv. kritikov Harabina a podpisujú politické petície. „Minister vnútra Lipšic veľmi dobre pozná týchto sudcov i predmetné rozhodnutia a napriek tomu klame a dáva mi to na zodpovednosť. Keď sa rozhodovalo o mnohých týchto špeciálnych veciach, tak som na Najvyššom súde SR ani nepôsobil. Rovnako nerozhodujem o týchto odvolaniach,“ zdôraznil predseda najvyššieho súdu Štefan Harabin.

Šéf rezortu vnútra Lipšic by si mal podľa Harabina uvedomiť, že aj bývalý Špeciálny súd v Pezinku vyriekol niekoľko oslobodzujúcich rozsudkov v tzv. citlivých kauzách. „Išlo napríklad o prípad sudcu Soročinu, kde podal trestné oznámenie priamo pán Lipšic. A Špeciálny súd v Pezinku Soročinu v plnom rozsahu spod obžaloby oslobodil. Rovnako skončil zatiaľ neprávoplatne na Špecializovanom trestnom súde v Pezinku aj prípad bývalého šéfa Národnej agentúry pre podporu malého a stredného podnikania Ľudovíta B., ktorý v médiách vyznieval v roku 2005 ako vyrovnávanie si politických účtov,“ spresnil Harabin. Na základe mediálnych vyjadrení sa objavujú vážne podozrenia z možnosti politických zásahov do vyšetrovania.

„Nezákonne zásahy do prípadov sa na najvyššom a ani na žiadnom inom súde neumožňuje ani len teoreticky, pretože každý sudca musí najskôr zisťovať, či je vôbec príslušný sa predmetným prípadom zaoberať. Ak by mu bol prípad pridelený nezákonne, nesmel by rozhodovať. Napríklad o takéto právne argumenty sa opieral i jeden z obžalovaných z viacerých vrážd, ktorého polícia označila za vodcu organizovanej zločineckej skupiny. A ide pritom o rovnaké právne nezmysly, aké skúma vyšetrovateľ na základe podnetu od pani Zuzany Wienk. To chcú začať trestne stíhať 20 sudcov najvyššieho súdu, vrátane mojich kritikov?“ pýta sa Harabin.

V právnom štáte sa rozhodnutia súdov musia rešpektovať. V 50. rokov minulého storočia na území Slovenska rezort vnútra ovplyvňoval súdne procesy, ktoré sa skončili nakoniec rehabilitáciou. Súčasné vedenie rezortu vnútra by namiesto propagandy malo zlepšovať podmienky pre prácu polície a vyšetrovateľov, aby nedochádzalo k úniku informácií a strate dôkazných prostriedkov napríklad – policajných nahrávok.

Komentáre sú uzavreté.

 • Sťažiť podmienky na odvolanie premiéra? Hrnko si to vie predstaviť 19/02/2017
  Podpredseda SNS Anton Hrnko si vie predstaviť zásah do Ústavy SR, ktorý by sťažil možnosti poslancov iniciovať zasadnutie pléna, s cieľom vysloviť nedôveru predsedovi vlády. Istý vzor vidí v Nemecku.
 • Rozhodujúce prieskumy k prešovskému obchvatu avizoval Stromček na marec 19/02/2017
  V marci tohto roku budú zaktualizované dopravné prieskumy, na základe ktorých sa rozhodne, ako bude vyzerať severný obchvat mesta Prešov na rýchlostnej ceste R4. Čiže na ceste smerom od Prešova na Poľsko. V diskusnej relácii TA3 V politike to uviedol štátny tajomník ministerstva dopravy Viktor Stromček.
 • Z Rázsochov je ruina, po rokoch však nemocnici svitla nádej 19/02/2017
  Mala to byť špičková nemocnica. Z veľkých plánov však napokon zostala iba chátrajúca ruina, ktorá prežila 15 ministrov zdravotníctva. Ani jeden z nich zatiaľ projekt nedotiahol do konca. Dôvodom boli vždy peniaze. Otec Rázsoch, architekt Jindřich Martin verí, že 16. mistrovi zdravotníctva sa to podarí.
 • Dôchodky sa budú dorovnávať, tisíce seniorov si prilepšia 19/02/2017
  Viac ako 100 tisíc starodôchodcov bude mať od januára 2018 vyšší dôchodok. Sú to tí seniori, ktorým vznikol nárok pred 1. januárom 2004 a ich dôchodok by bol vyšší, keby sa jeho suma vypočítala podľa zákona platného po tomto dátume. Ministerstvo chce preto túto nespravodlivosť úpravou odstrániť.
 • Môžu k nám prísť investície za 1,8 miliardy eur, vyhlásil v TA3 Pellegrini 19/02/2017
  V nasledujúcich dvoch rokoch môžu na Slovensko prísť zahraničné investície za 1,8 miliardy eur, ktoré by priniesli spolu 25.500 pracovných miest. V diskusnej relácii TA3 V politike to uviedol podpredseda vlády pre investície a informatizáciu Peter Pellegrini (Smer-SD).
 • Mladú Slovenku, ktorá vo videu pomočila Korán, zobral sudca do väzby 19/02/2017
  Sudca pre prípravné konanie Špecializovaného trestného súdu, pracovisko Banská Bystrica, čiastočne vyhovel žiadosti prokurátora Úradu špeciálnej prokuratúry a 24-ročnú Sheilu Sz. z Ružomberka vzal do väzby.
 • Danko v TA3: Podarilo sa nám vrátiť do parlamentu kultúru a distingvovanosť 19/02/2017
  Ak vládna koalícia nedá do poriadku energetiku, líder SNS a predseda parlamentu Andrej Danko jej súčasťou radšej nebude. Povedal to v relácii TA3 V politike s tým, že ak by vtedajší šéf Úradu pre reguláciu sieťových odvetví Jozef Holjenčík neoznámil, že sa vzdáva funkcie, Danko bol pripravený v spolupráci s opozíciou vyzvať ho na odchod.
 • Koniec vzdelávacím poukazom? Rezort školstva chce učiteľov odbremeniť 19/02/2017
  Vzdelávacím poukazom, ktoré školáci využívajú na krúžky, zrejme odzvoní. Príspevok by mali najnovšie dostávať školy priamo od štátu. Učiteľky hovoria, že ich to odbremení od zdĺhavej administratívy a očakávajú aj vyšší počet školákov, ktorí budú záujmovú činnosť navštevovať.
 • Slovenské polia majú byť pestrejšie, poľnohospodári vidia obmedzenia 19/02/2017
  Ministerstvo pôdohospodárstva upozorňuje, že rôznorodosť pestovaných plodín je u nás veľmi malá. Poľnohospodárov chcú preto motivovať rozšírením priamej podpory z eurofondov na ďalšie druhy ovocia a zeleniny. Tí ale napriek tomu hovoria o obmedzeniach.
 • Zo slumu na medicínu. Na Slovensku študuje len šesť Keňanov 19/02/2017
  Nedávna prezidentská návšteva Andreja Kisku v Keni bola aj príležitosťou pre mladého medika, ktorý študuje na Slovensku a ako jeden z mála dostal šancu navštíviť na pár dní rodinu. Benson pochádza z jednoduchých pomerov a zo slumu to dotiahol až na štúdium medicíny na Univerzite Komenského v Bratislave. Je jedným zo šiestich Keňanov, ktorí u […]