Harabin: Odmietam klamlivé výroky ministra vnútra Lipšica o zásahoch do špeciálnych káuz

Predseda Najvyššieho súdu Slovenskej republiky Štefan Harabin ostro odmieta a protestuje proti tvrdeniam ministra vnútra SR Daniela Lipšica prezentovaných v dnešnom vydaní denníka Sme, kde ho minister obvinil zo zásahov v špeciálnych kauzách na Najvyššom súdu SR.

„Minister vnútra Lipšic verejne klame a zavádza, z čoho ho usvedčujú fakty a rozhodnutia o odvolaniach vo veciach bývalého Špeciálneho súdu, ktoré sú zverejnené na webovej stránke NS SR,“ vyhlásil predseda súdu Harabin.

Minister vnútra Lipšic zatajil fakty, že v citlivých kauzách politikov obžalovaných z korupcie – napríklad bývalý starosta Rače Peter B. (KDH), viceprimátor Košíc Eugen Č. (SDKÚ), či veľkopodnikateľ Jozef M.,  ktoré sa nemuseli páčiť vyšetrovateľom, rozhodovali sudcovia, ktorí patria medzi tzv. kritikov Harabina a podpisujú politické petície. „Minister vnútra Lipšic veľmi dobre pozná týchto sudcov i predmetné rozhodnutia a napriek tomu klame a dáva mi to na zodpovednosť. Keď sa rozhodovalo o mnohých týchto špeciálnych veciach, tak som na Najvyššom súde SR ani nepôsobil. Rovnako nerozhodujem o týchto odvolaniach,“ zdôraznil predseda najvyššieho súdu Štefan Harabin.

Šéf rezortu vnútra Lipšic by si mal podľa Harabina uvedomiť, že aj bývalý Špeciálny súd v Pezinku vyriekol niekoľko oslobodzujúcich rozsudkov v tzv. citlivých kauzách. „Išlo napríklad o prípad sudcu Soročinu, kde podal trestné oznámenie priamo pán Lipšic. A Špeciálny súd v Pezinku Soročinu v plnom rozsahu spod obžaloby oslobodil. Rovnako skončil zatiaľ neprávoplatne na Špecializovanom trestnom súde v Pezinku aj prípad bývalého šéfa Národnej agentúry pre podporu malého a stredného podnikania Ľudovíta B., ktorý v médiách vyznieval v roku 2005 ako vyrovnávanie si politických účtov,“ spresnil Harabin. Na základe mediálnych vyjadrení sa objavujú vážne podozrenia z možnosti politických zásahov do vyšetrovania.

„Nezákonne zásahy do prípadov sa na najvyššom a ani na žiadnom inom súde neumožňuje ani len teoreticky, pretože každý sudca musí najskôr zisťovať, či je vôbec príslušný sa predmetným prípadom zaoberať. Ak by mu bol prípad pridelený nezákonne, nesmel by rozhodovať. Napríklad o takéto právne argumenty sa opieral i jeden z obžalovaných z viacerých vrážd, ktorého polícia označila za vodcu organizovanej zločineckej skupiny. A ide pritom o rovnaké právne nezmysly, aké skúma vyšetrovateľ na základe podnetu od pani Zuzany Wienk. To chcú začať trestne stíhať 20 sudcov najvyššieho súdu, vrátane mojich kritikov?“ pýta sa Harabin.

V právnom štáte sa rozhodnutia súdov musia rešpektovať. V 50. rokov minulého storočia na území Slovenska rezort vnútra ovplyvňoval súdne procesy, ktoré sa skončili nakoniec rehabilitáciou. Súčasné vedenie rezortu vnútra by namiesto propagandy malo zlepšovať podmienky pre prácu polície a vyšetrovateľov, aby nedochádzalo k úniku informácií a strate dôkazných prostriedkov napríklad – policajných nahrávok.

Komentáre sú uzavreté.

 • Boj s čiernymi skládkami komplikuje byrokracia 28/11/2015
  Na Slovensku je evidovaných okolo 2500 nelegálnych skládok, celkovo ich ale môže byť až okolo 7000. Ich odstránenie pritom nie je lacná záležitosť.
 • Záchranári si porovnali svoje schopnosti na súťaži Trauma DOM 28/11/2015
  Telefónne číslo 112 alebo 155 pozná každý, kto už potreboval pomoc zdravotníkov. Tí podľa štatistík najčastejšie pomáhajú chronicky chorým pacientom.
 • POČASIE: Predpoveď na dnes 28/11/2015
  Oblačno až zamračené, na západe aj čiastočne zmenšená oblačnosť.
 • Rusko neplánuje vyhlásiť vojnu Turecku, uviedlo ruské veľvyslanectvo 27/11/2015
  Rusko neplánuje vyhlásiť Turecku vojnu ako uvádzajú niektoré médiá. Na Ankaru ale uvalí niekoľko časovo neobmedzených sankcií či zastaví niekoľko rozpracovaných projektov ako odvetu za zostrelenie ruského bombardéra na turecko-sýrskych hraniciach. Uviedlo to Veľvyslanectvo Ruskej federácie na Slovensku.
 • Vedci varujú pred nadmernou konzumáciu červeného mäsa, môže spôsobiť rakovinu 27/11/2015
  Nedávna správa Svetovej zdravotníckej organizácie o vplyve mäsa na naše zdravie vyvolala poriadny rozruch. Vedci neodporúčajú najmä väčšiu spotrebu červeného mäsa. Dôvodom je obsah karcinogénnych látok, ktoré môžu spôsobiť dokonca až vznik onkologického ochorenia.
 • Elite tím banskobystrickej Dukly absolvoval netradičnú vojenskú prípravu 27/11/2015
  Olympionici a najlepší športovci banskobystrickej Dukly si na 48 hodín vyskúšali úlohu elitných policajtov a vojakov. Vo výcvikovom priestore na Lešti museli zvládnuť 2-dňový záťažový kemp. Počas neho prekonali najťažšie vojenské disciplíny vrátane prekážkovej dráhy, streľby, pochodu s plnou poľnou či preplavenie jazera.
 • Mali teroristi slovenské zbrane? The Wall Street Journal píše o predajni v Partizánskom 27/11/2015
  Predajňa z Partizánskeho sa dostala na internetové stránky amerických novín The Wall Street Journal ako pravdepodobný zdroj zbraní, použitých pri najmenej dvoch teroristických útokoch vo Francúzsku. Slovenskí predstavitelia správy o použití zbraní zo Slovenska pri teroristických útokoch už skôr popreli.
 • Učitelia i nepedagógovia žiadajú viac ako 20 systémových zmien 27/11/2015
  Školskí odborári sa vo Vysokých Tatrách radia, ako budú postupovať pri presadzovaní svojich požiadaviek voči vláde. Pedagógovia sa sťažujú na nedostatočné finančné ohodnotenie a často nevhodné pracovné podmienky. Či to tak bude, záleží od delegátov zjazdu školských odborárov aj od nového vedenia, ktoré si cez víkend zvolia.
 • Vláda schválila protiteroristické návrhy zákonov 27/11/2015
  Vláda schválila protiteroristickú legislatívu. V balíku návrhu zákonov, ktoré sa majú meniť, je aj návrh na novelizáciu ústavy. V ústave by sa mali meniť maximálne možné lehoty na zadržanie v prípade podozrivých z trestných činov terorizmu.
 • V Liptove chcú postaviť bioplynovú stanicu za 4 milióny eur 27/11/2015
  V Liptove je ďalšia snaha o vybudovanie zariadenia na zhodnocovanie odpadov. Tentoraz chce investor postaviť bioplynovú stanicu za 4 milióny eur v Liptovskom Mikuláši. Radnica je zásadne proti, pretože prevádzka by podľa jej názoru ohrozila husto obývané časti mesta.