Harabin: Odmietam klamlivé výroky ministra vnútra Lipšica o zásahoch do špeciálnych káuz

Predseda Najvyššieho súdu Slovenskej republiky Štefan Harabin ostro odmieta a protestuje proti tvrdeniam ministra vnútra SR Daniela Lipšica prezentovaných v dnešnom vydaní denníka Sme, kde ho minister obvinil zo zásahov v špeciálnych kauzách na Najvyššom súdu SR.

„Minister vnútra Lipšic verejne klame a zavádza, z čoho ho usvedčujú fakty a rozhodnutia o odvolaniach vo veciach bývalého Špeciálneho súdu, ktoré sú zverejnené na webovej stránke NS SR,“ vyhlásil predseda súdu Harabin.

Minister vnútra Lipšic zatajil fakty, že v citlivých kauzách politikov obžalovaných z korupcie – napríklad bývalý starosta Rače Peter B. (KDH), viceprimátor Košíc Eugen Č. (SDKÚ), či veľkopodnikateľ Jozef M.,  ktoré sa nemuseli páčiť vyšetrovateľom, rozhodovali sudcovia, ktorí patria medzi tzv. kritikov Harabina a podpisujú politické petície. „Minister vnútra Lipšic veľmi dobre pozná týchto sudcov i predmetné rozhodnutia a napriek tomu klame a dáva mi to na zodpovednosť. Keď sa rozhodovalo o mnohých týchto špeciálnych veciach, tak som na Najvyššom súde SR ani nepôsobil. Rovnako nerozhodujem o týchto odvolaniach,“ zdôraznil predseda najvyššieho súdu Štefan Harabin.

Šéf rezortu vnútra Lipšic by si mal podľa Harabina uvedomiť, že aj bývalý Špeciálny súd v Pezinku vyriekol niekoľko oslobodzujúcich rozsudkov v tzv. citlivých kauzách. „Išlo napríklad o prípad sudcu Soročinu, kde podal trestné oznámenie priamo pán Lipšic. A Špeciálny súd v Pezinku Soročinu v plnom rozsahu spod obžaloby oslobodil. Rovnako skončil zatiaľ neprávoplatne na Špecializovanom trestnom súde v Pezinku aj prípad bývalého šéfa Národnej agentúry pre podporu malého a stredného podnikania Ľudovíta B., ktorý v médiách vyznieval v roku 2005 ako vyrovnávanie si politických účtov,“ spresnil Harabin. Na základe mediálnych vyjadrení sa objavujú vážne podozrenia z možnosti politických zásahov do vyšetrovania.

„Nezákonne zásahy do prípadov sa na najvyššom a ani na žiadnom inom súde neumožňuje ani len teoreticky, pretože každý sudca musí najskôr zisťovať, či je vôbec príslušný sa predmetným prípadom zaoberať. Ak by mu bol prípad pridelený nezákonne, nesmel by rozhodovať. Napríklad o takéto právne argumenty sa opieral i jeden z obžalovaných z viacerých vrážd, ktorého polícia označila za vodcu organizovanej zločineckej skupiny. A ide pritom o rovnaké právne nezmysly, aké skúma vyšetrovateľ na základe podnetu od pani Zuzany Wienk. To chcú začať trestne stíhať 20 sudcov najvyššieho súdu, vrátane mojich kritikov?“ pýta sa Harabin.

V právnom štáte sa rozhodnutia súdov musia rešpektovať. V 50. rokov minulého storočia na území Slovenska rezort vnútra ovplyvňoval súdne procesy, ktoré sa skončili nakoniec rehabilitáciou. Súčasné vedenie rezortu vnútra by namiesto propagandy malo zlepšovať podmienky pre prácu polície a vyšetrovateľov, aby nedochádzalo k úniku informácií a strate dôkazných prostriedkov napríklad – policajných nahrávok.

Komentáre sú uzavreté.

 • Slováci obsadili na majstrovstvách sveta v športovej kynológii prvé miesto 04/10/2015
  Jozef Adamuščin, Pavol Šlahor a Matúš Balún. Táto trojica Slovákov sa zaslúžila o mimoriadny úspech. Na majstrovstvách sveta v športovej kynológii obsadili prvé miesto. Vo Švajčiarskom meste Delémont malo svoje zastúpenie až 134 pretekárov zo 42 krajín sveta. Zúčastnili sa na nich desiatky plemien. Kritériá získania titulu boli veľmi prísne.
 • Kiska chce o migrantoch hovoriť v parlamente 04/10/2015
  Prezident Andrej Kiska by v priebehu nasledujúceho týždňa chcel v parlamente predniesť prejav zameraný na súčasnú migrantskú krízu v Európe. Ako povedal v RTVS, plánuje v tejto súvislosti kontaktovať predsedu parlamentu Petra Pellegriniho. Tému migrantov tiež plánuje otvoriť na nadchádzajúcom stretnutí prezidentov krajín V4.
 • Azylový tábor v Gabčíkove sa zapĺňa, medzi migrantmi prevláda spokojnosť 04/10/2015
  Azylový tábor v Gabčíkove sa pomaly zapĺňa. Dočasné útočisko tam našli utečenci zo Sýrie, ktorí požiadali o azyl v Rakúsku. Medzi migrantmi prevláda spokojnosť, aj keď viacerí neboli z presunutia na Slovensko nadšení. A hoci obyvatelia Gabčíkova utečencov oficiálne odmietli, život v obci dnes vyzerá pokojne.
 • Slovensko je podľa Švejnu v efektivite výberu DPH na chvoste EÚ 04/10/2015
  Slovensko je v efektivite výberu DPH na chvoste Európskej únie. Vyhlásil to v relácii V politike televízie TA3 poslanec Ivan Švejna (Most-Híd).
 • Ruština je opäť populárna, tvrdia organizátori súťaže Puškinov pamätník 04/10/2015
  Kedysi povinný jazyk, potom zaznávaný a v súčasnosti čoraz viac populárnejší. Reč je o ruštine, ktorú sa opäť učí viac detí. Aspoň to tvrdia organizátori súťaže Puškinov pamätník. Jej celoslovenská prehliadka sa konala v Lučenci a mladých recitátorov prišiel povzbudiť aj svetoznámy hudobný súbor Alexandrovci.
 • Na košickej Bielej noci sa predstavili aj svetoví umelci 04/10/2015
  Prvá októbrová noc v Košiciach patrila už šiesty rok súčasnému umeniu. Medzinárodný festival Biela noc pritiahol aj tento raz do centra metropoly východu tisícky ľudí. Návštevníci si mali možnosť pozrieť 34 umeleckých zastávok, ktoré ponúkali nespočetné množstvo zážitkov.
 • Zomrel jeden z najvýznamnejších slovenských umelcov, sochár Tibor Bartfay 04/10/2015
  Vo veku 93 rokov zomrel v Bratislave akademický sochár a národný umelec Tibor Bartfay. Informovala o tom jeho dcéra Halina Bartfayová.
 • Žilinčania budú mať MHD zadarmo, potrebujú ale 2 milióny eur ročne 04/10/2015
  Žilinčania budú mať o dva roky mestskú hromadnú dopravu zadarmo. Aspoň takýto plán má žilinská radnica, ktorá sa inšpirovala moravským mestom Frýdek - Místek. Na bezplatné cestovné musí ale krajské mesto nájsť najskôr vo vlastnom rozpočte vyše 2 milióny eur ročne.
 • Požiarnici trénovali zásah v bývalej televíznej budove 04/10/2015
  Hasiči mali cez týždeň plné ruky práce. Na niekoľko hodín museli obkľúčiť dominantu bratislavskej Mlynskej doliny. Tá však, našťastie, nebola v plameňoch. Išlo iba o taktické cvičenie hasičského zboru a záchranárov. Cieľ bol jasný. Vyskúšať si likvidáciu ohňa vo výškovej budove.
 • Až štvrtina školákov je obeťou šikany, riešením je prevencia 04/10/2015
  Krutosť detí niekedy nepozná hranice. Bavia sa na účet spolužiakov, dokonca im fyzicky ubližujú. Ak to trvá viac ako pol roka, hovoríme o šikanovaní. Predchádzať sa tomu dá, ak sa o probléme bude nahlas hovoriť. A to najmä v školách.