Harabin: Odmietam klamlivé výroky ministra vnútra Lipšica o zásahoch do špeciálnych káuz

Predseda Najvyššieho súdu Slovenskej republiky Štefan Harabin ostro odmieta a protestuje proti tvrdeniam ministra vnútra SR Daniela Lipšica prezentovaných v dnešnom vydaní denníka Sme, kde ho minister obvinil zo zásahov v špeciálnych kauzách na Najvyššom súdu SR.

„Minister vnútra Lipšic verejne klame a zavádza, z čoho ho usvedčujú fakty a rozhodnutia o odvolaniach vo veciach bývalého Špeciálneho súdu, ktoré sú zverejnené na webovej stránke NS SR,“ vyhlásil predseda súdu Harabin.

Minister vnútra Lipšic zatajil fakty, že v citlivých kauzách politikov obžalovaných z korupcie – napríklad bývalý starosta Rače Peter B. (KDH), viceprimátor Košíc Eugen Č. (SDKÚ), či veľkopodnikateľ Jozef M.,  ktoré sa nemuseli páčiť vyšetrovateľom, rozhodovali sudcovia, ktorí patria medzi tzv. kritikov Harabina a podpisujú politické petície. „Minister vnútra Lipšic veľmi dobre pozná týchto sudcov i predmetné rozhodnutia a napriek tomu klame a dáva mi to na zodpovednosť. Keď sa rozhodovalo o mnohých týchto špeciálnych veciach, tak som na Najvyššom súde SR ani nepôsobil. Rovnako nerozhodujem o týchto odvolaniach,“ zdôraznil predseda najvyššieho súdu Štefan Harabin.

Šéf rezortu vnútra Lipšic by si mal podľa Harabina uvedomiť, že aj bývalý Špeciálny súd v Pezinku vyriekol niekoľko oslobodzujúcich rozsudkov v tzv. citlivých kauzách. „Išlo napríklad o prípad sudcu Soročinu, kde podal trestné oznámenie priamo pán Lipšic. A Špeciálny súd v Pezinku Soročinu v plnom rozsahu spod obžaloby oslobodil. Rovnako skončil zatiaľ neprávoplatne na Špecializovanom trestnom súde v Pezinku aj prípad bývalého šéfa Národnej agentúry pre podporu malého a stredného podnikania Ľudovíta B., ktorý v médiách vyznieval v roku 2005 ako vyrovnávanie si politických účtov,“ spresnil Harabin. Na základe mediálnych vyjadrení sa objavujú vážne podozrenia z možnosti politických zásahov do vyšetrovania.

„Nezákonne zásahy do prípadov sa na najvyššom a ani na žiadnom inom súde neumožňuje ani len teoreticky, pretože každý sudca musí najskôr zisťovať, či je vôbec príslušný sa predmetným prípadom zaoberať. Ak by mu bol prípad pridelený nezákonne, nesmel by rozhodovať. Napríklad o takéto právne argumenty sa opieral i jeden z obžalovaných z viacerých vrážd, ktorého polícia označila za vodcu organizovanej zločineckej skupiny. A ide pritom o rovnaké právne nezmysly, aké skúma vyšetrovateľ na základe podnetu od pani Zuzany Wienk. To chcú začať trestne stíhať 20 sudcov najvyššieho súdu, vrátane mojich kritikov?“ pýta sa Harabin.

V právnom štáte sa rozhodnutia súdov musia rešpektovať. V 50. rokov minulého storočia na území Slovenska rezort vnútra ovplyvňoval súdne procesy, ktoré sa skončili nakoniec rehabilitáciou. Súčasné vedenie rezortu vnútra by namiesto propagandy malo zlepšovať podmienky pre prácu polície a vyšetrovateľov, aby nedochádzalo k úniku informácií a strate dôkazných prostriedkov napríklad – policajných nahrávok.

Komentáre sú uzavreté.

Nasledujte ma
Facebooktwitteryoutubetumblr
 • POČASIE: Predpoveď na dnes 26/03/2017
  Prevažne malá, na severe a východe premenlivá oblačnosť a tu spočiatku miestami, popoludní už len ojedinele snehové prehánky. Postupne v polohách do 600 m väčšinou zrážky dažďové. Najvyššia denná teplota 8 až 13, na severe a miestami aj na východe 3 až 8 st.
 • Prvý transport vyrazil z Popradu. Viezol mladé ženy do tábora smrti 25/03/2017
  Od začiatku hromadných deportácií zo Slovenska do koncentračných táborov uplynulo 75 rokov. Prvý vlak smrti vyrazil so stovkami žien z Popradu. Túto smutnú udalosť bude oddnes pripomínať aj tabuľa na miestnom gymnáziu, v ktorom boli tieto dievčatá zhromažďované pod zámienkou, že idú pracovať do okupovaného Poľska.
 • Vláda má za sebou rok pôsobenia. Ako hodnotia toto obdobie poslanci? 25/03/2017
  Tretia vláda Roberta Fica má za sebou prvý rok. Prezident Andrej Kiska ju vymenoval len 18 dní po vlaňajších marcových voľbách. Pôvodná zostava sa síce zmenila, ale ani to jej nebránilo schváliť štátny rozpočet, protischránkový zákon, alebo novelu rokovacieho poriadku národnej rady.
 • Polovica Slovákov termostat nepoužíva. Oplatí sa doň investovať? 25/03/2017
  Teplotný komfort pred nákladmi na vykurovanie uprednostňujú šiesti z desiatich Slovákov. V používaní termostatov sme na tom ale lepšie ako napríklad Poliaci alebo Česi. Takéto zistenia vyplývajú z medzinárodného prieskumu o návykoch vykurovania v krajinách Vyšehradskej štvorky a v Rumunsku.
 • Nezabudnite na zmenu času, ovplyvní príchody niekoľkých vlakov 25/03/2017
  Zmena času ovplyvní príchody niekoľkých nočných diaľkových vlakov do konečnej stanice. V noci zo soboty 25. marca na nedeľu 26. marca sa totiž mení stredoeurópsky čas na letný. Hodiny sa tak o 2.00 h ráno stredoeurópskeho času posunú na 3.00 h letného času.
 • Bratislavskí policajti postrelili muža, ktorý sa im mal vyhrážať mačetou 25/03/2017
  Policajti postrelili na Toplianskej ulici v Bratislave počas zákroku do nohy muža, ktorý sa im mal vyhrážať mačetou. Informovala o tom bratislavská krajská policajná hovorkyňa Tatiana Kurucová.
 • Iný priestor ako EÚ pre Slovensko neexistuje, vyhlásil Fico po summite 25/03/2017
  Pre Slovensko neexistuje iný životný priestor, ako je Európska únia a klame každý, kto tvrdí, že SR by dokázalo prežiť ako nejaký neutrálny štát. Tak to vidí premiér Robert Fico. Vyhlásil to po podpísaní Rímskej deklarácie v hlavnom meste Talianska.
 • Kupovaním domácich potravín sa vyhneme škandálom, tvrdí agrorezort 25/03/2017
  Rezort pôdohospodárstva opäť vyzýva domácich spotrebiteľov, aby kupovali slovenské potraviny. Tvrdí, že sa tým podarí vyhnúť potravinovým škandálom so zahraničnými surovinami a tiež zvýšiť zamestnanosť.
 • Hendikepovaným žiakom chýbajú asistenti, odkázaní sú na učiteľov 25/03/2017
  Asistenti žiakov so zdravotným znevýhodnením nemôžu školákom pomáhať na vyučovaní. Na to sú tam asistenti učiteľa. Tých je približne len polovica z počtu, ktorý by školy potrebovali. Hendikepovaným deťom preto často pomáhajú učitelia. Tí to ale zase nemajú v náplni práce. Ministerstvo školstva preto sľubuje, že spolu s rezortom práce sa budú snažiť znevýhodneným školákom […]
 • Pod Strečnom budú platiť dopravné obmedzenia aj cez pracovné dni 25/03/2017
  Frekventovaná cesta pod hradom Strečno bude uzavretá už len počas dvoch víkendov. Od apríla budú ale sanačné práce robiť aj cez pracovné dni. Vodiči by sa mali preto opäť pripraviť na rozsiahle dopravné obmedzenia.