Harabin: Odmietam klamlivé výroky ministra vnútra Lipšica o zásahoch do špeciálnych káuz

Predseda Najvyššieho súdu Slovenskej republiky Štefan Harabin ostro odmieta a protestuje proti tvrdeniam ministra vnútra SR Daniela Lipšica prezentovaných v dnešnom vydaní denníka Sme, kde ho minister obvinil zo zásahov v špeciálnych kauzách na Najvyššom súdu SR.

„Minister vnútra Lipšic verejne klame a zavádza, z čoho ho usvedčujú fakty a rozhodnutia o odvolaniach vo veciach bývalého Špeciálneho súdu, ktoré sú zverejnené na webovej stránke NS SR,“ vyhlásil predseda súdu Harabin.

Minister vnútra Lipšic zatajil fakty, že v citlivých kauzách politikov obžalovaných z korupcie – napríklad bývalý starosta Rače Peter B. (KDH), viceprimátor Košíc Eugen Č. (SDKÚ), či veľkopodnikateľ Jozef M.,  ktoré sa nemuseli páčiť vyšetrovateľom, rozhodovali sudcovia, ktorí patria medzi tzv. kritikov Harabina a podpisujú politické petície. „Minister vnútra Lipšic veľmi dobre pozná týchto sudcov i predmetné rozhodnutia a napriek tomu klame a dáva mi to na zodpovednosť. Keď sa rozhodovalo o mnohých týchto špeciálnych veciach, tak som na Najvyššom súde SR ani nepôsobil. Rovnako nerozhodujem o týchto odvolaniach,“ zdôraznil predseda najvyššieho súdu Štefan Harabin.

Šéf rezortu vnútra Lipšic by si mal podľa Harabina uvedomiť, že aj bývalý Špeciálny súd v Pezinku vyriekol niekoľko oslobodzujúcich rozsudkov v tzv. citlivých kauzách. „Išlo napríklad o prípad sudcu Soročinu, kde podal trestné oznámenie priamo pán Lipšic. A Špeciálny súd v Pezinku Soročinu v plnom rozsahu spod obžaloby oslobodil. Rovnako skončil zatiaľ neprávoplatne na Špecializovanom trestnom súde v Pezinku aj prípad bývalého šéfa Národnej agentúry pre podporu malého a stredného podnikania Ľudovíta B., ktorý v médiách vyznieval v roku 2005 ako vyrovnávanie si politických účtov,“ spresnil Harabin. Na základe mediálnych vyjadrení sa objavujú vážne podozrenia z možnosti politických zásahov do vyšetrovania.

„Nezákonne zásahy do prípadov sa na najvyššom a ani na žiadnom inom súde neumožňuje ani len teoreticky, pretože každý sudca musí najskôr zisťovať, či je vôbec príslušný sa predmetným prípadom zaoberať. Ak by mu bol prípad pridelený nezákonne, nesmel by rozhodovať. Napríklad o takéto právne argumenty sa opieral i jeden z obžalovaných z viacerých vrážd, ktorého polícia označila za vodcu organizovanej zločineckej skupiny. A ide pritom o rovnaké právne nezmysly, aké skúma vyšetrovateľ na základe podnetu od pani Zuzany Wienk. To chcú začať trestne stíhať 20 sudcov najvyššieho súdu, vrátane mojich kritikov?“ pýta sa Harabin.

V právnom štáte sa rozhodnutia súdov musia rešpektovať. V 50. rokov minulého storočia na území Slovenska rezort vnútra ovplyvňoval súdne procesy, ktoré sa skončili nakoniec rehabilitáciou. Súčasné vedenie rezortu vnútra by namiesto propagandy malo zlepšovať podmienky pre prácu polície a vyšetrovateľov, aby nedochádzalo k úniku informácií a strate dôkazných prostriedkov napríklad – policajných nahrávok.

Komentáre sú uzavreté.

 • Ľudia na východnom Slovensku nemôžu spať, vyčíňa tam nočný trubač 29/07/2016
  Obyvateľom z Baníckej ulice v centre Spišskej Novej Vsi dochádza trpezlivosť. Jeden z obyvateľov neďalekých domov v noci púšťa z neznámeho zariadenia na balkóne veľmi silný prečudesný zvuk, pripomínajúci lodnú trúbu.
 • Zrazil ju taxikár, no odškodné musela vrátiť. Stala sa obeťou omylu 29/07/2016
  Obeť dopravnej nehody aj administratívnej chyby. Tak skončila naša diváčka z Nitry. Zatiaľ čo vodič, ktorý ju zrazil, vyviazol s podmienkou, žena je odkázaná na lieky. Navyše mala vrátiť peniaze, ktoré jej súd priznal. Situáciu totiž skomplikovala zámena evidenčných čísiel.
 • Na Domaši majú problém s čiernymi skládkami, odpad stále pribúda 29/07/2016
  Zatiaľ čo v obciach na Domaši je poriadok, v rekreačných strediskách sa hromadia odpadky. Obce problémové miesta postupne čistia, na Valkove však divoké skládky začali vznikať aj tam, kde ich predtým odstránili.
 • Sú bez plynu, elektrina vypadáva a ich sťažnosti zostali bez odozvy 29/07/2016
  Obyvateľom ulice Krupinská cesta vo Zvolene za posledný mesiac takmer každý deň niekoľkokrát vypadne elektrický prúd. Niekedy to trvá pár sekúnd, inokedy aj dve hodiny. V tejto časti pritom nemajú plyn a sú odkázaní iba na elektrinu. Hoci elektrárňam adresovali viacero sťažností, situácia sa nezlepšuje.
 • Riziko útokov je podľa Fica mimoriadne vysoké, súvisia s migráciou 29/07/2016
  Potenciál individuálnych teroristických útokov je podľa premiéra Roberta Fica mimoriadne vysoký. Predseda vlády vyzval na brífingu novinárov, aby tieto jeho vyjadrenia nebrali ako strašenie, ale snahu poskytnúť relevantné informácie o bezpečnostnej situácii, ktorá nie je dobrá.
 • Prieskum vidí silných sulíkovcov a kotlebovcov, Kollár je na hrane 29/07/2016
  Tradičným víťazom parlamentných volieb by sa podľa posledného telefonického prieskumu agentúry AKO stala strana Smer-SD, ktorej by dalo hlas takmer 30 percent respondentov. Druhá skončila s vyše 17 percentami strana SaS. Polepšila si aj SNS a silní zostali kotlebovci.
 • Idete na dovolenku? Na ceste hrozia niekoľkohodinové kolóny 29/07/2016
  Na chorvátskych cestách sa počas víkendu očakáva zvýšená záťaž v dôsledku ktorej sa môžu tvoriť až niekoľkohodinové kolóny. Občanov na to upozorňuje slovenské veľvyslanectvo v Záhrebe na internetovej stránke Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí.
 • Radikálovi Magátovi hrozí väzenie pre nedovolené ozbrojovanie 29/07/2016
  Marián Magát, ktorý kandidoval do parlamentu za kotlebovcov pod číslom 88 a je jednou z najznámejších postáv našej extrémistickej scény, môže skončiť vo väzení.
 • Dúhový pochod obmedzí dopravu, čeliť mu chcú kotlebovci aj kresťania 29/07/2016
  Sobotňajší Dúhový Pride si vyžiada dopravné zmeny a obmedzenia v centre Bratislavy. Okrem samotného podujatia sa v tom čase budú konať v meste aj dve akcie kritikov. "Protest proti úchylákom" organizuje ĽSNS, živú reťaz postaví iniciatíva Hrdí na rodinu.
 • POČASIE: Predpoveď na dnes 29/07/2016
  Polooblačno až oblačno a ojedinele prehánky alebo búrky. Vo východnej polovici územia zrážky miestami, ojedinele aj intenzívne. Najvyššia denná teplota 26 až 30 st.