Harabin skončil vo funkcii predsedu trestnoprávneho kolégia – Markíza, 14.9.2015

Za zmenu na čele kolégia sa v tajnom hlasovaní vyslovilo deväť zo 14 hlasujúcich sudcov.

Štefan Harabin po roku skončil vo funkcii predsedu trestnoprávneho kolégia Najvyššieho súdu. Z funkcie ho odvolali členovia kolégia na svojom dnešnom mimoriadnom zasadnutí.

Zasadnutia sa zúčastnilo 15 trestných sudcov Najvyššieho súdu vrátane Harabina, ktorý v tomto prípade nemohol hlasovať. Za zmenu na čele kolégia sa v tajnom hlasovaní vyslovilo deväť zo 14 hlasujúcich sudcov, informoval riaditeľ kancelárie Najvyššieho súdu Ivan Solej.

Solej uviedol, že trestnoprávne kolégium po odvolaní Harabina povedie dočasne jeho doterajší zástupca Libor Duľa.

Po odvolaní sa bývalý predseda Najvyššieho súdu a Súdnej rady stáva radovým sudcom. „Všetky ďalšie otázky sú v tejto chvíli predčasné,“ uviedol Solej. „Zástupca doktor Duľa je momentálne jediný oprávnený na ďalšie kroky. Takže počkajme si na tieto kroky,“ doplnil.

Harabin v reakcii na odvolanie zopakoval, že mu na tejto funkcii nezáležalo. „Ja si z toho nič nerobím. Pre mňa táto funkcia nič neznamená, veď ja som bol vicepremiér, predseda Súdnej rady, predseda Najvyššieho súdu, minister spravodlivosti. Predseda kolégia je robota len navyše,“ uviedol s tým, že bude mať viac času na rozhodovanie.

Harabin uviedol, že niektorých kolegov, ktorí dnes hlasovali za jeho odvolanie, zastrašili. „Najvyšší súd bude zrušený a rozhodovať namiesto Najvyššieho súdu bude pán Kaliňák na podklade návrhov svojej politickej inšpekcie, o ktorej OSN povedala, že takýto stav je znepokojujúci,“ spojil svoje odvolanie so svojou rozhodovacou činnosťou.

Vo viacerých nedávnych rozsudkoch senát pod jeho vedením označil za nezákonnú policajnú inšpekciu podriadenú ministrovi vnútra. Iný senát Najvyššieho súdu vedený Jurajom Klimentom vyslovil opačný právny názor.

„Je dobré, že Najvyšší súd sa postupne mení a že justícia vie riešiť problémy vo svojom vnútri,“ reagovala na koniec Harabina vo funkcii predsedu trestnoprávneho kolégia hovorkyňa ministerstva spravodlivosti Alexandra Donevová.

Mimoriadne odvolacie zasadnutie kolégia viedla predsedníčka Najvyššieho súdu Daniela Švecová, ktorá ho aj zvolala. Reagovala tým na rozruch, ktorý spôsobili viaceré rozhodnutia senátu pod vedením Harabina. Zmenou rozvrhu práce Švecová rozpustila Harabinov senát a svojho predchodcu na čele súdu preradila do iného senátu. Harabin to kritizoval, pričom takýto krok označil za trest za právny názor.

Komentáre sú uzavreté.

Nasledujte ma
Facebooktwitteryoutubetumblr
 • NAKA vo veľkom zasiahla na západe, nasadili vyše sto policajtov 14/11/2018
  Desiatky policajtov z finančnej polície Národnej kriminálnej agentúry zasahovali od skorých ranných hodín v Bratislavskom kraji. Akcia zacielila na "závažnú ekonomickú trestnú činnosť". Informuje o tom polícia na sociálnej sieti.
 • Slovensko prejde skúškou. Pricestovala skupina na hodnotenie korupcie 14/11/2018
  Na Slovensko pricestovali členovia Skupiny štátov proti korupcii. Ich úlohou je hodnotenie dodržiavania protikorupčných štandardov. Skupina vznikla v rámci Rady Európy ešte v roku 1999. Slovensko patrí k jej zakladajúcim členom.
 • Prípad vraždy Sýkoru je opäť na súde, pojednávanie pokračuje 14/11/2018
  Na bratislavskom okresnom súde pokračuje pojednávanie v prípade vraždy Miroslava Sýkoru. Ten je považovaný za zakladateľa bratislavskej mafiánskej skupiny Sýkorovcov. Zastrelili ho vo februári 1997 na Bajkalskej ulici v Bratislave.
 • POČASIE: Predpoveď na dnes 14/11/2018
  Malá, miestami zväčšená, na severe lokálne až veľká oblačnosť. Ojedinele dážď alebo prehánky, vo vyšších polohách snehové. Denná teplota 7 až 15 stupňov. Severozápadný až severný vietor do 25 km/h.
 • Rezort uprednostňuje MiG-29, chce pokračovať v ich prevádzke 13/11/2018
  Ministerstvo obrany chce pokračovať v prevádzke lietadiel MiG-29, až do dodania stíhacích lietadiel F-16. Toto riešenie plánuje odporučiť vláde s tým, že záver vyplynul z analýzy alternatív ochrany vzdušného priestoru Slovenska.
 • Slušné Slovensko reaguje na vypočúvania. Organizuje protest 13/11/2018
  Organizátori veľkých protestov, ktoré po vražde Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej viedli k zmene vlády a vedenia polície, reagujú na posledné udalosti. Po anonymnom podaní ich vypočúva NAKA, údajne pre podozrenie z korupcie. Rozhodli sa preto zvolať na piatok ďalší protest. Politici reagujú na aktuálnu situáciu rôzne - prezident ju považuje za zastrašovanie, podpredseda parlamentu […]
 • Ani strany, ani nezávislí. Dankovi sa nepozdávajú volebné platformy 13/11/2018
  Volebné pravidlá je vraj potrebné nastaviť presnejšie. Existuje totiž podozrenie, že niektorí kandidáti nedodržiavali finančné limity, alebo si vymýšľali fiktívne zamestnania.
 • Komedianti, klamú a šmírujú. Fico sa na videu pustil do novinárov 13/11/2018
  Veľká časť novinárov sa pri hodnotení komunálnych volieb správa ako lacno najatí komedianti. Uviedol to vo videu zverejnenom na sociálnej sieti predseda strany Smer-SD Robert Fico.
 • Organizátorov protestov vypočúvajú, podľa polície mohli byť zneužití 13/11/2018
  Národná kriminálna agentúra vypočúva organizátorov protestov Za slušné Slovensko. Niekto vraj podal trestné oznámenie, že organizovali štátny prevrat. Polícia priznala, že "preveruje anonymné podanie z možnej korupčnej činnosti". Šéf policajného zboru ale aj strana Smer tvrdia, že o trestnom oznámení nevedeli. SaS hovorí o precedense.
 • Vinný, rozhodol súd o primátorovi Popradu a uložil mu trest 13/11/2018
  Primátor mesta Poprad Jozef Švagerko je vinný z trestného činu ohrozenia pod vplyvom návykovej látky. Rozhodol o tom sudca Okresného súdu v Poprade a uložil mu peňažný trest vo výške 2500 eur a zákaz činnosti viesť motorové vozidlo po dobu 30 mesiacov.