Odpovede na otázky pre Denník N – 17.6.2015

1. Comu najviac ste sa venovali pocas uplynuleho roka?
Rozhodovaniu.

2. Nechyba vam funkcia predsedu Najvyssieho sudu a Sudnej rady?
Nie.

3. Aky bol rok v justicii bez Stefana Harabina v jej cele?
Znížila sa dôveryhodnosť justície aj tým, že sudca Varga odstúpil, lebo bol odsúdený za úmyselný trestný čin a predsedníčka Okresného súdu Veľký Krtíš a predseda Krajského súdu v Banskej Bystrici nechali z neho urobiť prísediaceho a pojednával veselo ďalej.

4. Ak by ste mali hodnotit vase nastupkyne – p. Bajankovu na cele Sudnej rady a p. Svecovu na cele Najvyssieho sudu – aku znamku by ste im dali? V com su podla vas lepsie ako vy a naopak, v com za vami zaostavaju?
Pani Bajánková nevystupovala razantne proti znižovaniu platov. Nebráni sudcov, keď sú osočovaní a zastrašovaní politikmi. Je to typický prisluhovač politickej moci. Pani predsedníčka Švecová nastúpila až niekedy koncom októbra, takže na jej hodnotenie je ešte čas. Viem, že výkonná moc nechce dať adekvátne peniaze na prevádzku Najvyšší súd.

5. Ak sa spatne ohliadnete, tak co povazujete za vacsiu prehru, to, ze ste sa vlani po majovej volbe nestal opatovne sefom Najvyssieho sudu alebo to, ze na jesen ste neziskali dostatocnu podporu sudcov a nestali ste sa clenom Sudnej rady?
Najväčšou prehrou sú policajné previerky, cez ktoré môže momentálna politická moc dosiahnuť odstavenie akéhokoľvek sudcu a výrazné predĺženie súdneho konania.

6. V poslednom case ste sa medialne „ozvali“ cez rozsudok, ktorym vas senat zrusil rozhodnutie sudcu z Velkeho Kritsa M. Vargu. Minister spravodlivosti sa nechal pocut, ze zvazuje za toto rozhodnutie aj disciplinarny navrh. Ako ste prijali tuto informaciu?
Pán Borec ako spoluarchitekt policajných previerok sudcov, nech vysvetlí, či podával šikanózne a mediálne účelové disciplinárne návrhy na sudcov Burešovú, Lipovského, Polku a Farkaša, iba preto, aby sa prekrylo to, že za úmyselný trestný čin právoplatne odsúdený sudca Milan Varga pojednával naďalej, na podklade i jeho ochrannej kurately, dokonca neskôr ako sudca prísediaci. Mimochodom disciplinárny návrh na sudkyňu Burešovú už skončil v koši. Zaplatí pán Borec tejto sudkyni z vlastného vrecká všetky sumy peňazí spojených s jej majetkovou i nemajetkovou ujmou a ďalšie sumy oslobodených sudcov, alebo to nechá na občanov? Treba sa ho opýtať, že prečo ešte neodvolal z funkcie predsedu Krajského súdu v Banskej Bystrici a predsedníčku Okresného súdu Veľký Krtíš, ktorí nechali odsúdeného Milana Vargu pojednávať.

7. Ako si predstavujete vasu buducnost? Budete sa uchadzat o nejaku funkciu v justicii – kam siahaju vase ambicie?
Jedinou mojou ambíciou je brániť súdnictvo pred politickým ovládnutím.

Komentáre sú uzavreté.

Nasledujte ma
Facebooktwitteryoutubetumblr
 • Agrorezort chce férovejšie podmienky pre dodávateľov potravín 19/04/2018
  Boj proti nekalým praktikám medzi dodávateľmi potravín a obchodnými reťazcami dostáva konkrétnu podobu. Ministerka pôdohospodárstva preto navštívila pekárov a hydinárov v Nitrianskom kraji. Tí uvítali pripravovanú novelu zákona o neprimeraných podmienkach v obchodných vzťahoch.
 • Časť personálu onkologického ústavu sa obáva novej situácie, poslali list 19/04/2018
  Časť lekárov, sestier, iných zamestnancov i pacientov v Národnom onkologickom ústave sa listom obrátila na ministerku zdravotníctva Andreu Kalavskú. Žiadajú ju, aby po odchode šéfa NOÚ Jozefa Valockého k 30. aprílu poverila dočasne riadením Jozefa Dolinského, onkológa v NOÚ a bývalého šéfa ústavu.
 • V Nitre sa koná najväčšia výstava záhradníckych firiem Gardenia 19/04/2018
  Každú jar je výstavisko v Nitre na niekoľko dní o čosi krajšie. Výstavný areál zaplavia kvety, stromy a všetko, čo súvisí s prácami v záhrade. Dôvodom je výstava Gardenia. Na jar sa ale nezačína sezóna len v záhradách. Podobne je to aj so stavebnými prácami. Súčasťou výstavy je preto aj Domexpo, kde sa návštevníci môžu […]
 • SaS sa nepozdáva zmluva na eZdravie, podáva trestné oznámenie 19/04/2018
  Najsilnejšia opozičná strana SaS podáva rozsiahle trestné oznámenie na neznámeho páchateľa súvisiace s elektronickým zdravotníctvom. Generálnej prokuratúre vo štvrtok odovzdala dokumenty, kde uvádza aj možné podozrivé osoby. Podľa poslankyne Jany Cigánikovej sú medzi nimi aj politické špičky, domnieva sa, že sa mohli dopustiť porušenia povinností pri správe majetku.
 • Za pozastavené práce na diaľnici pri Ružomberku môžu obyvatelia 19/04/2018
  Začiatok výstavby diaľnice pri Ružomberku zostáva v nedohľadne. Tentoraz práce pozastavili samotní obyvatelia, ktorí pred časom dôrazne žiadali ich pokračovanie. Zatiaľ čo sa úrady snažia vysporiadať so situáciou, robotníci strácajú čas a Slovensko môže prísť o štvrť miliardy eur.
 • Premiér sa stretol so SNS, hovorili o zlepšovaní komunikácie 19/04/2018
  Peter Pellegrini sa stretol so šéfom koaličnej strany SNS Andrejom Dankom a diskutoval s ním o problémoch z posledných dní. Národniari predtým zverejnili svoje výhrady, ktoré mali voči premiérovi a pre ktoré sa vraj necítili v koalícii komfortne.
 • Matovič prezradil údajný skutočný dôvod Druckerovho konca 19/04/2018
  Líder hnutia Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti Igor Matovič sa domnieva, že aj ďalšie pozemky v obci Špačince neďaleko Trnavy sa stali terčom záujmových developerských skupín. Ako uviedol Matovič na dnešnej tlačovej konferencii, práve ďalšie pochybné obchody pri Trnave mohli byť skutočným dôvodom na odchod Tomáša Druckera z postu ministra vnútra.
 • Hlavné mesto sa chystá zlikvidovať stovky nelegálnych reklám 19/04/2018
  Bratislava je zaplavená reklamou. Magistrát hlavného mesta chce v tomto roku odstrániť ďalších 350 nelegálnych reklám z ulíc mesta. V týchto dňoch začína s likvidáciou vyše 50 zariadení vo viacerých mestských častiach.
 • Kulichovo súsošie sa musí vrátiť k duklianskemu pamätníku 19/04/2018
  Pamätník padlým hrdinom z bojov o dukliansky priesmyk už niekoľkokrát menil svoju tvár. Okresný súd teraz rozhodol, že premiestnenie súsošia Žalujem sochára Jána Kulicha z predpolia duklianskeho pamätníka do vyhliadkovej veže je protiprávne. Vojenský historický ústav je povinný uviesť dielo do pôvodného stavu.
 • Štát platil viac za ničenie ako za ochranu, tvrdí Baláž zo Spolu 19/04/2018
  Strana Spolu - občianska demokracia navrhuje vytvoriť Fond na záchranu národného prírodného dedičstva, ktorý by mal slúžiť na ochranu vzácnych lesov, predovšetkým v národných parkoch. Návrh, ktorý predstavil podpredseda Spolu, environmenalista a filmár Erik Baláž, by chceli predložiť do parlamentu ešte do leta, v prípade schválenia by mohol začať platiť od budúceho roka.