Po ôsmy raz v Blatnohrade

Milí fanúšikovia,
v sídelnom meste Pribinu v Blatenskom kniežatstve, v Blatnohrade, ktorý sa dnes volá Zalavár, sa 16. júna 2018 konala spoločná púť Ordinariátu Ozbrojených síl a ozbrojených zborov Slovenskej republiky, vedená biskupom Františekom Rábekom, a Vojenského biskupstva Maďarskej republiky pod vedením maďarského vojenského biskupa Lászlóa Bíróa, na ktorej som sa zúčastnil.
Slovenskí a maďarskí vojaci sa tu stretli už ôsmy raz, čo skutočne záslužný a ocenenia hodný čin zo strany oboch církevních predstaviteľov.
„Na prvú cyrilometodskú púť do Zalaváru ma pozval vojenský biskup Maďarska. Nevedel som, čo je to Zalavár,“ spomína biskup Mons. František Rábek, organizátor slovenskej účasti na púti. „Predstavoval som si nejakú baziliku. Až keď som sem prišiel, pochopil som, že ide o Blatnohrad.“
Toho roku sa púte zúčastnili ministri obrany Slovenska a Maďarska, Peter Gajdoš a Tibor Benkó. Vo svojich vystúpeniach vyzdvihli význam misie solúnskych bratov medzi Slovanov a zdôraznili ich odkaz pre prítomnosť. Maďarský minister citoval pápeža Františka, že príchod solúnskych bratov posilnil Európu a dodal, že ich odkaz je dnes v jednote Európanov pri obrane jej kresťanských a národných tradícií.
Po položení vencov pri pomníku autorky Ľ. Cvengrošovej – ktorý postavila slovenská samospráva v Maďarsku za účinnej podpory Úradu pre Slovákov žijúcich v zahraničí a Matice slovenskej v roku 2013 – zaznel hymnus na počesť solúnskych bratov, dielo Franza Lista, Slavimo slávno Slaveni, ktorý zaspieval slovenský spevácky zbor Ozvena z Budapešti.
Potom na mieste, kde stál chrám mučeníka sv. Hadriána, sa konala spoločná slovensko-maďarská bohoslužba na počesť solúnskych bratov.
V stredisku vzdelanosti Slovenov za vlády Koceľa som sa poklonil pamiatke sv. Cyrila a Metoda, na mieste, kde s určitosťou boli.

Link

V sídelnom meste Pribinu v Blatenskom kniežatstve, v Blatnohrade, ležiacom 9 km juhozápadne od Balatonu, ktorý sa dnes volá Zalavár, sa 16. júna 2018 konala …

Diskusia na Facebooku

 

Komentáre sú uzavreté.

Nasledujte ma
Facebooktwitteryoutubetumblr
 • Vedci monitorovali kvalitu ovzdušia, vyvíjajú predpovedný systém 19/09/2018
  Vedci zo Slovenska, Česka a Poľska sa spoločne zamerali na kvalitu ovzdušia. Spolupracujú na projekte za vyše 2 milióny eur na predpovedný systém varovania. Pomôže to niektorým mestám a obciam včas varovať obyvateľov a obmedziť napríklad dopravu alebo výrobu vo veľkých podnikoch, aby nedošlo k ešte väčším škodám na životnom prostredí.
 • Nová forma podpory OZE? SaS vidí v novele tunel 19/09/2018
  Systém podpory výroby elektriny z obnoviteľných zdrojov energie a vysokoúčinnej kombinovanej výroby by mal byť viac trhovo orientovaný. Ministerstvo hospodárstva SR preto pripravilo novelu zákona o podpore OZE a KVET, ktorý posunul parlament do druhého čítania.
 • Politici si pripomenuli výročie boja za slovenskú štátnosť 19/09/2018
  Slovenský parlamentarizmus má v stredu veľký deň. Prvý reprezentatívny a politický orgán v jeho moderných dejinách, Slovenská národná rada z rokov 1848 - 1849, oslavuje okrúhle výročie. Slovensko je na politickej mape sveta ako samostatný štát iba štvrťstoročie, ale náš prvý parlament má práve v stredu úctyhodných 170 rokov.
 • Otvorili nový odbor v Bernolákove, absolventi si uplatnenie nájdu 19/09/2018
  Pri obsadzovaní pracovných miest v polícii a armáde pomôže Stredná odborná škola v Bernolákove. Jej vedenie pri príležitosti Dňa otvorených dverí predstavilo nový študijný odbor - Ochrana osôb a majetku. Škola tak reaguje na požiadavky pracovného trhu. Nový odbor je určený predovšetkým pre žiakov, ktorí obľubujú šport.
 • Vlak sa roztrhol, iný horel. Snažíme sa, reaguje na kritiku Érsek 19/09/2018
  Slovenské železnice majú jeden problém za druhým. Nedávno sa roztrhla vlaková súprava a ocitla sa bez rušňa, v utorok sa cestujúci ocitli v problémoch po tom, ako sa vlak ocitol v plameňoch. Opozícia nešetrí kritikou a viní predstaviteľov SNS aj Mosta-Híd, ktorý má rezort dopravy na starosti. Snažíme sa to zmeniť, odkazuje minister Árpád Érsek, […]
 • Odísť mal už dávno, hovorí opozícia o Imreczeho rezignácii 19/09/2018
  Opozícia víta, že sa František Imrecze rozhodol odísť zo svojej funkcie prezidenta finančnej správy. Podľa hnutia OľaNO je však nutné, aby očista úradu pokračovala naďalej. Minister financií Peter Kažimír by mal podľa OĽaNO trvať na odvolaní šéfa Kriminálneho úradu finančnej správy Ľudovíta Makóa.
 • Máme nových profesorov. Pozrite sa, koho Kiska vymenoval 19/09/2018
  Prezident Andrej Kiska vymenoval 55 profesorov vysokých škôl. Nových profesorov budú mať napríklad odbory prekladateľstvo a tlmočníctvo, vodné stavby, farmakológia či dejiny filozofie alebo odborová didaktika. Zverejnili aj zoznam nových profesorov.
 • Žlté bicykle si Bratislavčania obľúbili, chýbajú im však cyklotrasy 19/09/2018
  Projekt bikesharing je skvelý, ale cestná infraštruktúra je v žalostnom stave. Zhodujú sa na tom odborníci na dopravu v súvislosti s požičiavaním bicyklov, na ktoré Bratislavčania čakali niekoľko rokov. Projekt sa v hlavnom meste dobre rozbehol, ale po prvých dňoch jeho fungovania muselo mesto niekoľko bicyklov z obehu stiahnuť.
 • Šéf finančnej správy poslancom neočakávane oznámil, že končí 19/09/2018
  Šéf finančnej správy František Imrecze na finančnom výbore parlamentu, kde obhajoval postoj FS ku kauze údajných stámiliónových colných podvodov, oznámil, že rezignuje. Predtým uviedol, že Slovensko nemá povinnosť zaplatiť sumu 300 miliónov eur a že sa bude brániť súdnou cestou.
 • Odpočúvacie zariadenie našli po hokejovom klube aj na radnici 19/09/2018
  Kauza odhaleného odpočúvacieho zariadenia v administratívnych priestoroch HK Poprad pokračuje. Minulý štvrtok tento šokujúci nález zverejnilo vedenie HK Poprad. Zakrátko sa však ukázalo, že odpočúvacie zariadenia neboli nainštalované len na štadióne. Aktívne boli aj na popradskom mestskom úrade.