Harabin: Občania majú právo poznať informácie o minulosti sudcov a ich prepojeniach
Verejnosť a občania majú právo okrem majetkových pomerov sudcov poznať aj ich minulosť, napríklad členstvo v politických stranách, bezúhonnosť, kariérny rast aj za čias pred novembrom 1989. Zverejňovanie týchto informácií nie je možné považovať za nevhodné a zneužívanie slobody prejavu, ako to uviedla vo svojom vyhlásení prezidentka občianskeho združenia ZOJ Katarína Javorčíková. Takéto vyjadrenie sudkyne Javorčívovej je klasickým prípadom falošnej solidarity s niektorými sudcami s pochybnou minulosťou, ktorá zapríčiňuje znižovanie dôveryhodnosti občanov v súdnictvo.
„Pre transparetnosť súdnictva je potrebné verejne hovoriť o tom, že sudca bol právoplatne odsúdený za úmyselný trestný čin. To nemôže byť nevhodné, rovnako sa pýtať na to, či sudca odsúdený za neplatenie daní má rozhodovať o osudoch iných občanov, zvlášť ak platí pre právnické profesie nulová tolerancia,“ vyhlásil predseda NS SR Štefan Harabin.
Podľa jeho slov má verejnosť právo vedieť, ak rozhodujú o osude základných zákonov štátu sudcovia, ktorí boli dlhoroční profesionálni politici a poslanci parlamentu za konkrétnu politickú stranu – páni Ladislav Orosz, Lajos Mészáros. „Ak bol niekto dlhoročným napríklad ľavičiarom, je otázne ako bude rozhodovať o návrhu pravicových poslancov. Tieto témy nie je možné zametať pod koberec a považovať ich za nevhodné,“ spresnil Harabin.
Podľa predsedu NS SR sa sudkyňa Javorčíková zrejme bojí odhalenie svojej vlastnej minulosti a pozadia jej politicko -profesionálnych začiatkov za éry minulého režimu. Rovnako ostali stále nevysvetlené ekonomické výhody jej manželstva – sudkyne a exekútora, ktorý vymáhal exkluzívne exekúcie v hodnote desiatky miliónov korún. „Nie je možné nehovoriť o takýchto prepojeniach, kde manželka sudkyňa rozhoduje o prípadoch exekúcií, ktoré následne vymáha jej manžel. Rovnako o trestnej činnosti, za ktorú bol tento exekútor právoplatne odsúdený,“ uzavrel Harabin.