Nech ma hodnotia podľa skutkov
Publikované v Extra Plus júl 2014
S expredsedom Najvyššieho súdu SR a predsedom Trestnoprávneho kolégia NS Štefanom Harabinom
Ľudovít Števko, Pavel Kapusta
Funkčné obdobie predsedu Najvyššieho súdu SR vypršalo 22. júna a po neúspešných voľbách je otázka, kto bude stáť na čele tejto dôležitej inštitúcie, nejasná. Vy ste síce vo voľbách dostali od súdnej rady najviac hlasov, ale na zvolenie to nestačilo. Aký vývoj predpokladáte na najvyššom súde? Bude tam dlho trvať patová situácia? Všetko závisí od členov súdnej rady. Myslím si, že sa celý proces spolitizoval a stal sa obchodom. Takáto situácia, keď bol najvyšší súd bez predsedu, tu už bola niekoľko rokov. Nejde o nijakú tragédiu. Najvyšší súd má predsedov kolégií, takže „koniec sveta“ na súde nehrozí.
Stali ste sa témou predvolebného boja. Prezident Andrej Kiska sa vyjadril, že urobí všetky formálne i neformálne kroky, aby vás nevymenoval za predsedu NS po vašom prípadnom zvolení súdnou radou. Nebola podľa tohto jeho postoja vaša kandidatúra dopredu stratenou vecou? Škoda, že sa pána Kisku, veľkopodnikateľa v oblasti nebankových pôžičiek, nikto nespýtal, ako to vlastne myslí. Neformálne kroky? Mal na mysli korupciu členov súdnej rady, ich zastrašovanie, vydieranie, kupčenie s funkciami v súdnictve, trafiky pre kandidátov na ústavných sudcov? Lebo veľa legálneho priestoru nemá. Nikto sa vlastne nepýtal, prečo miliardár, ktorý zbohatol na nekresťanských úrokoch a finančných službách, ktoré napríklad ostro odsúdil aj pápež František, chce byť hlavou štátu. To je otázka dňa.
Nie je na pováženie, že novozvolený prezident ako podnikateľ bez právnického vzdelania chce v prvom rade riešiť záležitosti justície či sudcovského stavu? Na to ste tu vy novinári, aby ste sa ho pýtali a žiadali odpovede na tieto legitímne otázky.
Ale teraz sa pýtame na váš názor. Nie je za vyhláseniami prezidenta jeho „sedem statočných poradcov“? Prezident nemôže byť iba mediálny produkt svojho tímu v pozadí, nemôže byť marioneta, ktorú za motúziky poťahujú poradcovia. Pán Kiska musí ukázať, že si zaslúži dôveru, ktorú od občanov dostal. Jeho vizitkou bude, ak sa o päť rokov bude môcť prejsť medzi občanmi nielen v Bratislave, ale aj v Rimavskej Sobote, Detve alebo Sobranciach.
V istom interview ste sa vyjadrili, že keby u nás platili o úžere také zákony ako v Maďarsku, bol by Andrej Kiska pravdepodobne vo väzení. Nemienite dnes, po jeho marketingovej inaugurácii, poopraviť toto ostré vyjadrenie? Za tým, čo som povedal, si stojím, nemám čo opraviť. Je smutné, že sa nenašiel ani jeden novinár, ktorý by sa hlavy štátu opýtal, z čoho bude žiť, keďže sa vzdáva oficiálneho príjmu z výkonu funkcie. Hádam nechce popri funkcii prezidenta podnikať alebo mať príjem z charity. Preto je legitímne pýtať sa, aké má náklady na život. Veď len to jeho lietadlo stojí mesačne toľko čo jeden malý detský domov. Súčasná hlava štátu má však úžasnú mediálnu imunitu, preto sa o týchto veciach mlčí.
Slovenská justícia je už niekoľko rokov spolitizovaná a polarizovaná. Kto a čo je podľa vás príčinou tohto stavu? Politici. Neschopní a skorumpovaní politici, ktorí môžu za biedu v našej krajine, za nezamestnanosť, na ktorú nevedia nájsť liek, za tendre a korupciu, ktorú bránia vyšetrovať, za mizernú legislatívu, ktorá čestným sudcom zväzuje ruky spravodlivo rozhodovať.
Podľa všetkého vám sudcovia NS dôverujú – nedávno vás zvolili za predsedu Trestnoprávneho kolégia NS SR. Je to pre vás satisfakcia? Chcem sa poďakovať všetkým sudcom na Slovensku za podporu. Hlavne tým, čo sa nebáli ma podporiť, lebo to je v súčasnosti hrdinstvo. Za predsedu ma navrhlo 75 percent sudcov najvyššieho súdu. Keby jeho plénum volilo predsedu tak ako je to štandardne v iných krajinách, výsledok by bol jednoznačne v môj prospech.
Agentúra Fokus na objednávku VIA IURIS urobila prieskum o dôveryhodnosti slovenskej justície. Vám bol v tomto prieskume venovaný osobitný panel – Harabin a dôveryhodnosť súdnictva, ktorý bol zjavne tendenčne zameraný proti vám. Taký prieskum nie je lacná záležitosť. Odkiaľ berie toto združenie peniaze na „meranie spravodlivosti“? Mimovládna organizácia, financovaná z neprehľadných fondov, nemôže byť meradlom spravodlivosti. A prieskumy verejnej mienky sú často nedôveryhodné. Napríklad pri parlamentných voľbách je vždy taká obrovská odchýlka od reality, akú nepripúšťa ani štatistika. Podľa môjho názoru sa pri prieskumoch kupujú aj výsledky. Navyše, sudca musí robiť zákonné rozhodnutia, často nepopulárne, preto nemôže byť obľúbený. Súdnictvo trestá, rozvádza, rozhoduje v sporoch a vždy je minimálne 50 percent nespokojných.
Je antiharabiniáda politicky koordinovanou akciou na linke Lipšic, Žitňanská, nadácie, médiá, ktoré masírujú proti vám verejnú mienku? Nech si na to každý, kto má ešte zdravý rozum, odpovie sám. Ale jeden príklad si neodpustím. Nebudem nikomu nič vnucovať. Už pätnásť rokov ma prenasledujú. Hľadali čokoľvek a keď nič nenašli, nijaké kontroverzné rozhodnutie, napríklad prepustenie vraha, prípadne procesné pochybenie a podobne, museli vymyslieť sadikiádu. Ako sudca som bol povinný obrátiť sa na súd a očistiť sa, čo sa aj stalo právoplatným súdnym verdiktom. Navyše prokuratúra a autor celej spravodajskej hry Lipšic, jeho skupina bývalých príslušníkov SIS a polície doposiaľ nepredložila dôkazy. Lebo prepis z odpočúvania, čo vyprodukovali, je nezmysel, tak skutočné odpočúvanie nikdy nevyzeralo a nevyzerá. Obsahuje množstvo praktických a logických chýb a napriek tomu si médiá, ktoré Lipšicovi naleteli, nedokážu priznať omyl. Ale pravda vždy vyjde najavo.
Vaše názorové diferencie s Ústavným súdom naberajú na obrátkach – znovu sa obraciate na medzinárodný súd v Štrasburgu. Môžete stručne povedať, v čom podľa vás pochybil Ústavný súd? Neurobil som nič nezákonné, čo právoplatne potvrdil krajský aj najvyšší súd, a napriek tomu som čelil disciplinárnemu stíhaniu. Ústavný súd mi nedal šancu na spravodlivý proces, rozhodovali zaujatí sudcovia, bývalí politici, ktorí ma priam chorobne nenávidia. Keď som vyhral na Európskom súde pre ľudské práva, tak ústavný súd opäť porušil moje práva a napriek medzinárodným záväzkom odmietol rešpektovať verdikt tohto súdu. Vinu však nesie politička, ktorá zjavne zneužila svoju funkciu na podanie politického disciplinárneho návrhu, za ktorý by sa nehanbili ani prokurátori v politických procesoch z 50. rokov 20. storočia.
Čo si myslíte o preverovaní sudcov, ktoré má podľa schváleného zákona NR SR vstúpiť do platnosti? Od začiatku opakujem, že je to neústavné. Veď je to prvok totality, že polícia a tajná služba budú získavať informácie o sudcovi, ktoré sa dajú politicky zneužiť. Nebránime sa kontrole, ale kontrola musí mať jasné dôvody a musí byť transparentná. Lenže táto právna úprava taká nie je. Je to legislatívny nepodarok. Vyriešime tak korupciu v súdnictve, kontroverzné súdne rozhodnutia, dlhé súdne konania, neodborné rozhodnutia, lenivosť?
Čo sa vám za tie roky vo funkcii predsedu NS SR podarilo a čo nie, prípadne čo by bolo podľa vás potrebné ešte zmeniť v súdnictve? Bolo by dobré, keby ma hodnotili odborníci podľa mojich skutkov. Prečo som vlastne podľa médií verejný nepriateľ číslo jeden? Pretože som sa postavil proti nebankovkám, pochybným poisťovniam, nečestným praktikám, lenivým kolegom, mobilným operátorom? Nech si každý odpovie sám, nebudem nikomu nič vnucovať.