Odpovede na otázky denníka Nový čas – 18.8.2015
1. Aké je Vaše stanovisko k tomu, že sa pravdepodobne meniť rozvrh práce, z čoho vyplynú zmeny v zložení Vášho senátu?
Zrušenie nášho senátu je trestom za rozhodovanie. Predseda lipského súdu v Nemecku v roku 1933 odolal nátlaku Hitlera a nezrušil senát, ktorý oslobodil Dimitrova spod obžaloby za zapálenie Ríšskeho snemu. Pani Švecová, predsedníčka súdu v členskej krajine EÚ, na rozdiel od neho podľahla nátlaku iba politikov takého rangu, ako sú páni Kaliňák a Kiska.
2. Robili ste Vy ako predseda NS SR zmeny v rozvrhu? Z akého dôvodu?
Nikdy som ako predseda nezrušil senát za právny názor vyjadrený v rozhodnutí. Počet členov trestného kolégia sa od nástupu pani predsedníčky rapídne znížil o štyroch. Prezident republiky 6. júna 2015 písomne oznámil, že v blízkej budúcnosti odvolá z funkcie sudcu Dr. Karabína pre vek. Je nepochopiteľné prečo nevypísala predsedníčka súdu výberové konanie na tri sudcovské miesta po odchode Dr. Bdžocha, Dr. Burgera a Dr. Lipovského do dôchodku, i keď som to ako predseda kolégia navrhoval. I napriek nedostatku sudcov bolo neštandardne zrušené výberové konanie na jedno miesto, hoci boli prihlásení dvaja kandidáti s absolvovanou stážou na trestnom kolégiu a výberové konanie na predsedu senátu. Okrem Dr. Bargela neboli daní do Súdnej rady ďalší sudcovia za účelom výkonu stáže, pritom kvalitná a skúsená sudkyňa Iveta Zelenayová písomne súhlasila so stážou.
3. Pokiaľ by ste mali pracovať v senáte s ľuďmi, ktorí sa považujú za Vašich kritikov, čo urobíte?
V dôsledku nekompetentného a nekoncepčného prístupu sa už výrazne spomalilo konanie na trestnom kolégiu, čo je na škodu Slovenskej republiky, za čo ale budeme platiť v Štrasburgu. Predsedníčka naštartovala proces rozkladu trestného kolégia a úspešne pokračuje v jeho znefunkčňovaní, na čo doplatia iba radoví občania.
Predsedníčka súdu neuviedla v písomnom návrhu ani jeden dôvod na zrušenie senátu 1To, Tdo. Mediálne ho zdôvodňovala iba nespokojnosťou verejnosti s rozhodnutiami senátu 1To, Tdo a snahou o zlepšenie medziľudských vzťahov v trestnom kolégiu. Čím sa sama verejne priznala, že chce zrušiť senát 1To, Tdo len preto, lebo verejnosť po mediálnom masírovaní politikmi nesúhlasí s jeho právnymi názormi vyhlásenými v rozhodnutiach. Teda ide bez najmenších pochybnosti o trest. Ani jeden člen senátu 1To, Tdo sa predsedníčke súdu, ale ani sudcovskej rade ústne ani písomne nesťažoval na zlé vzťahy v senáte, takže argument o zlepšení medziľudských vzťahov nie je pravdivý, pričom tento dôvod nie je ani zákonný na zmenu rozvrhu práce. Práve naopak tento senát i dobrou medziľudskou spoluprácou len za prvý polrok dal sedem podnetov na judikáty.
Pritom ešte 17. júna 2015 z podnetu predsedníčky najvyššieho súdu sa uskutočnilo pracovné stretnutie so zástupcami médií, na ktorom sama predsedníčka v súvislosti s Rozvrhom práce na rok 2015 tento rozvrh vysoko pozitívne hodnotila a uviedla, že ho zostavila tak, aby bol zabezpečený výkon súdnictva pri dodržaní zásady rovnakého zaťaženia sudcov a súdnych úradníkov a pri zohľadnení požiadavky špecializácie sudcov. O mesiac, v júli 2015, už ale navrhuje zrušenie Harabinovho senátu. Koho chce presviedčať, že tak nerobí na želanie ministra vnútra. Pán Kaliňák okrem generálnej prokuratúry, minimálne cez kauzu Malinová, zrejme riadi už aj najvyšší súd. Toto je mimoriadne nebezpečný stav pre právny štát a ústavne právo občana na zákonného sudcu.
Bratislava 18.8.2015, Štefan Harabin