Plénum Najvyššieho súdu SR z 18. marca 2013
Zvýšený počet exekúcií – odvolania a dovolania zo strany nebankových spoločností poskytujúcich pôžičky od začiatku roku spomalil fungovanie občianskoprávneho a obchodnoprávneho kolégia NS SR. Počet exekučných vecí na NS SR je od začiatku roku viac ako tisíc za necelé tri mesiace, čo sa rovná počtu exekučných vecí približne za uplynulých desať rokov. Túto situáciu riešil predseda Najvyššieho súdu SR Štefan Harabin v roku 2012 na základe požiadavky sudcov občianskoprávneho kolégia presunom časti prípadov na obchodnoprávne kolégium. Ani toto riešenie nie je dostačujúce, preto nastolil pre sudcov otázku, aby sa slobodne vyjadrili, či sa budú exekučnými vecami zaoberať aj trestnoprávneho, prípadne sudcovia správneho kolégia, ako je to na niektorých okresných a krajských súdoch v súčasnosti. Predseda NS SR vidí ako jedno z riešení zmenu legislatívy, ktorá bola zle nastavená. Rezort spravodlivosti tento problém rieši.
V porovnaní s vyspelými štátmi, napríklad v susednej Českej republike, majú sudcovia vytvorené lepšie podmienky na prácu v podobe dostatočného stavu asistentov. Na každého sudcu pripadá aspoň jeden asistent, na NS SR je to jeden asistent na jeden senát. Plénum sa uznieslo na tom, že je potrebné prijať kroky na zvýšenie počtu asistentov a upozorniť rezort financií SR na skutočnosť, že viazanie prostriedkov NS SR môže spôsobiť problémy s rýchlosťou konania – financie na poštovné, papier a techniku.
Plénum prerokovalo aj správu komisie, ktorá vznikla na podnet Sudcovskej rady NS SR, ktorá žiada zrovnoprávniť platy všetkých sudcov na NS SR. Predseda NS SR Harabin vidí jedno z riešení aj vo vrátení špeciálneho príplatku štátu a použiť ho pre administratívnych zamestnancov v súdnictve – asistenti a zapisovateľky.
Všetky tri body sudcovia pléna NS SR verejným hlasovaním odsúhlasili. Proti bolo iba 7 sudcov v dvoch bodoch, za hlasovalo 63, 62, 61 sudcov a v prípade návrhu komisie bolo proti 9 sudcovia. Dvakrát sa jeden sudca zdržal. Prítomných bolo 76 sudcov NS SR.
Napriek tomu, že plénum je zo zákona neverejné, uskutočňuje sa na ňom verejné hlasovanie a slobodná diskusia sudcov. Predseda NS SR Štefan Harabin preto nebude viesť slovné prestrelky cez médiá s bývalým horlivým komunistickým predsedníckym funkcionárom na súdoch Milanom Karabínom, ktorý by si mal radšej spytovať svedomie za zničenie dôkazov v kauze Cervanová, ako vyvolávať hádky a napätie. Návrhy bývalého predsedu Karabína na pléne, ktoré prevzal od svojich osobných a politických kamarátov typu Daniela Lipšica a slovné invektívy nikto nepodporil.