Účet za Lipšicovu pomstu
(Reakcia na komentár Daniela Lipšica uverejnený v Hospodárskych novinách 8. 11. 2013 pod názvom „Účet za Harabinov telefonát“, ktorý odmietol zverejniť cenzor – zástupca šéfredaktora HN pán Dag Daniš)
História nám dáva veľmi veľa príkladov aké krehké sú ľudské práva, demokracia a právny štát. Nástup totalít je totiž všade rovnaký, nenažratý vlk si oblečie baránkov kožuch a snaží sa nepozorovane dostať na čelo stáda. A práve mlčanie väčšiny dáva takýmto lídrom silu a oni to vedia, preto likvidujú zúrivo akýkoľvek odpor, iný alebo opačný názor. V demokraciách mal nástup nových totalitných lídrov trpiacich kultom osobnosti, ktorý si z ľudských práv slobody urobili zdrap papiera, vždy milú usmievavú tvár, alebo výzor spravodlivého, láskavého, ale prísneho vodcu. Lídra, ktorý sľubuje vyriešiť všetky krivdy, zaviesť nový poriadok. Slovensko nie je výnimkou.
O nových lídrov s novými poriadkami, ktorý sa pohybujú na politickej scéne roky, nie je núdza. Jedným výnimočným je práve bývalý člen ODM, KDH a dnes líder dokonca kresťanskej aj liberálnej Novy, ktorý počas 15 rokov na politickej scéne dlhodobo riadil rezort spravodlivosti a vnútra. Výsledkom sú neustále úniky utajovaných informácií a politické obchodovanie s nimi, nárast kriminality, infiltrácia mafiánov do polície, rozloženie súdneho systému. Nestíha pritom zvládať obrovskú lavínu nových súdnych prípadov, z ktorých zatiaľ nevyhral ani jeden. Zrejme slovenské školstvo je stále lepšie ako Harvard, alebo predmetom štúdia miesto práva bolo pôsobenie a praktiky tajných služieb? Jeho pracovnou metódou sú práve preto len a len intrigy. Najskôr sa v spoločnosti umelo vyrobí problém – kauza, začne sa šíriť umelo strach, v tom prichádza samozvaný líder sľubujúci okamžité riešenie, napríklad poslať do ulíc policajtov so samopalmi ako pri stannom práve. Ide však iba o to, z každej situácie získať viac a viac moci na úkor práv iných. Netreba zabúdať na otvorený prístup s demonštrujúcimi nespokojnými občanmi nahnevanými po úniku tajných informácií o najväčšej pravicovej korupcii v Európe. Neskôr, keď sa nahnevaný dav obrátil aj proti manipulátorovi a jeho spolupracovníkom z tajných služieb, nariadili tvrdý zásah voči tým istým občanom, ktorým ponúkal spoluprácu. Svoju moc ukázal brutálnym a krutým spôsobom. V zime polievať niekoho vodnými delami to má silnú diktátorskú príchuť…
Ak sa tomuto lídrovi niekto postaví, zle skončí. Jeho tím zložený prevažne z príslušníkov tajných služieb a polície dá každému pocítiť, že ich nový vodca je posvätné tabu. Mal som viackrát možnosť pocítiť ich mediálno-spravodajskú tvrdú päsť, naposledy v podobe nalepenia priateľstva s podozrivým z pašovania drog. Hoci sa na verejnom súde bez najmenších pochybnosti preukázalo, že išlo iba o špinavú hru, ale dokázal mediálne šikovne vystaviť účet občanom, s tým, že treba zmeniť súdnictvo na jeho vysnívaný obraz. Geniálny ťah, pretože potom mu už v ceste za jeho vysnívanou premiérskou stoličkou nebude stáť nič. Potom sa na zastrašenie občanov už nevytiahnu iba vodné delá, ale samopaly…